Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Újabb exobolygó fotó?
(Rovat: Szárnyaló képzelet, Távoli világok kutatói - 2005.04.12 15:08.)

Az elmúlt években egyre több olyan felvétel látott napvilágot, amelyek Naprendszeren kívüli bolygókat mutatnak. Ezúttal egy, a Napunkhoz hasonló csillag körül örökítettek meg egy ilyen égitestet.

Az LQ Lupi egy 400 fényévre lévő K7eV színképtípusú 11,4 magnitúdó látszó fényességű csillag. Tömege kb. 70%-a a Napénak, kora mindössze 2 millió év. Ralph Neuhauser (Astrophysical Institute and University Observatory in Jena) és munkatársai az ESO VLT rendszerével örökítették meg a csillag körül keringő objektumot az infravörös tartományban. Fiatal kora miatt ugyanis erős hősugárzást mutatott, légkörének jellemző hőmérséklete 2000 K körül lehet. A csillagtól 0,7 ívmásodpercre nyugatra mutatkozott, és a központi égitestnél 6 magnitúdóval halványabb volt. Az 1999. és 2004. között az ESO VLT rendszerével, a Hubble Űrteleszkóppal, valamint a japán Subaru teleszkóppal rögzített felvételek alapján bebizonyították, hogy a csillag és a közelében lévő, nála hűvösebb égitest a térben együtt mozog, azaz gravitációs kapcsolatban áll.


A fiatal csillagot körül az exobolygó kb. 20-szor messzebb kering, mint a Jupiter a Nap körül. A becslések szerint 103 +-37 Cs.E. távolságban mozoghat, 1200 év körüli keringési idővel. Míg a korábban észlelt exobolygók többségénél a csillagtól mért kis távolságot volt nehéz megmagyarázni, itt ennek az ellenkezőjével találkozunk. A csillagokhoz közeli, úgynevezett forró Jupiterekhez hasonlóan itt is a rendszerben lévő többi bolygó perturbációival számolnak a szakemberek - csak azok nem a csillaghoz közel, hanem attól messzire juttatták a planétát.

Ez egyben rámutat arra, hogy az eddig felfedezett, Naprendszeren kívüli bolygók közül főleg olyanokat találtunk, amelyek felfedezésére érzékeny az adott keresési módszer: a radiális sebesség és a tranzit módszer a csillagokhoz közeli exobolygókat tud könnyen kimutatni, míg a közvetlen megörökítés főleg távol keringő planétáknál vezet eredményre. A fenti égitest tömege 1 és 42 jupitertömeg között lehet, átmérőjét jobban ismerjük: közel 1,8-szor akkora, mint a Jupiter.

Forrás: Telescopium (www.telescopium.hu)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024