Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Divat és űrkutatás
(Rovat: Szárnyaló képzelet, Különös találmányok - 2016.01.21 07:15.)

Az Európai Űrügynökség (ESA) és a londoni Természettudományi Múzeum négy vezető európai divatiskolával karöltve próbálja megtervezni az űrkorszak űrdivatját.


A csillagvárosi Jurij Gagarin Űrhajóskiképző Központ űrhajósöltözője, ahol a Szokol űrruhákat tárolják. (Kép: Edgar Martins)

2014 és 2016 között öt európai űrhajós látogatott, illetve látogat az ISS-re, egy-egy brit, francia, olasz, dán és német. Európai divattervező-képző iskolák azzal próbálják emlékezetessé tenni a küldetéseiket, hogy olyan ruhadarabokat terveznek, amelyek vonzóak és praktikusak, miközben csúcstechnológiás innovációs eredményeket is tartalmaznak. A programban a dán Fashion Design Akademiet, az olasz Politecnico di Milan, valamint az ESMOD francia és német intézménye vesz részt.

A programban részt vevő diákokat az ESA látja el a Bionic Yarn és a Sympatex cégek űrminősítésű textíliáival. Emellett az egyes országokban nemzeti szponzorok műszaki segítséget nyújtanak a diákoknak, akik szabadon engedhetik a fantáziájukat, a beépített szenzoroktól és fűtőelemektől a szuperabszorbens textíliákig bármit elképzelhetnek, amiről úgy érzik, hogy a divat jövőjét képviselik, miközben vonzó, praktikus és nemzeti kultúrájuk hagyományait is őrzi.


Az Európai Űrhajósközpont űrorvostani irodája koordinálta azt a projektet, amelynek keretében a motoros ruházatot gyártó Dainese cég kifejlesztette a Skinsuit fantázianevű, az ISS belső terében viselhető ruhát. A Skinsuit segít kompenzálni a súlytalanság szervezetre gyakorolt káros hatásait, az űrhajósok hátfájását és a vérellátási eltéréseket. (Kép: ESA)

Az űr és a divatipar nem most talál először egymásra. Az ESA innovációit alkalmazta például a meleg alsóneműk gyártásánál Björn Borg cége. A motorkerékpáros ruházatot gyártó Dainese cég készítette az ESA részére azt a Skinsuit fantázianevű ruhát, amelyet az űrhajósok az ISS-en viselhetnek (Andreas Mogensen már ki is próbálta). A ruha segít kompenzálni azt a hatást, hogy a súlytalanságban több vér áramlik a felső testfélbe, továbbá enyhíti az űrhajósoknál gyakran fellépő hátfájást, amit az okoz, hogy a tartós űrrepülés során a súlytalanságban akár 7 cm-rel is megnőhet a testmagasságuk. (Talán a ruházati iparban a legelterjedtebb és legpraktikusabb űr-fejlesztés a tépőzár, igaz, az nem Európából, hanem a tengerentúlról ered.)


A londoni King’s College hallgatói egy vizsgálat keretében szintén kipróbálták az űrhajósok részére készült Skinsuit öltözetet. (Kép: Kings College London, Centre for Human Aerospace Physiological Sciences)

A mostani ruhatervezési akció nem verseny, hanem az emberes űrrepülés inspirálta ünnep. A zsűri minden résztvevő iskola munkái közül 15-öt választ ki, amelyeket májusban a Tim Peake brit űrhajós repüléséhez kapcsolódó programok sorában a Természettudományi Múzeumban mutatnak be a nagyközönségnek Londonban.


Az ESA korábban a világűrben használható, nagyon kis tömegű elektromechanikus beavatkozó elemekhez (mozgatókhoz, aktuátorokhoz) fejlesztette ki az „alakjukra emlékező ötvözeteket” (SMA, shape memory alloy). Ezek az ötvözetek adott hőmérsékleten visszanyerik eredeti alakjukat. A ruhaiparban ilyen ötvözetek textilbe szövésével fejlesztették ki azt az „önmagát kivasaló” inget, amelyik testhőmérsékleten vasalás nélkül nyeri vissza simaságát. Az inget még 2001-ben az év legjobb innovációjává választották. Felmerült az ötlet, hogy az ötvözetek felhasználásával olyan inget is lehetne készíteni, amelyik hideg időben hosszú ujjú, melegben azonban rövid ujjúvá alakul át. Ha megvalósul, bizonyára eséllyel pályázhatna a leghaszontalanabb űrtechnikai spin-off címre. (Kép: Grado Zero Espace / D'Appolonia)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024