Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Januári csillagporgyűjtés A Stardust (Csillagpor) űrszonda még 1999 februárjában indult közel 3,22 milliárd kilométeres utazására, melynek célját – a Wild 2 üstököst – 2004 január 2-án éri el. Ezen a napon – a történelemben előszőr – mintákat gyűjt az üstökös kiáramló anyagából, majd visszahozza azt a Földre, - ahová 2006-ban érkezik. A vállalkozás
A visszahozatal másik lényeges eleme a Földön történő landolás lesz 2006-ban. Ennek technikai nehézségét egyrészről az adja, hogy ilyen távolról érkező leszállóegységgel még sosem próbálták meg “eltalálni” a Földet, ráadásul a légkörbe lépés sebessége is igen jelentős lesz. Amennyiben minden a tervek szerint halad, akkor a Stardust (Csillagpor) 2006. január 15-én az amerikai Utah államban, az ottani amerikai fegyverkisérleti telepen landol. Ezt követően a leszállókonténert elszállítják a NASA Johnson Űrközpontjában kialakított speciális laboratoriumba, ahol előszőr kiemelik az aerogelből a mindössze 10-300 mikronos üstökös-darabkákat, majd megkezdik azok elemzését.
A célpont
Alsó képünkön jól látszik, ahogy az üstökösből áramló anyagot a szonda hátsó részén felhajtott "teniszütő" befogja. A teniszütőt a megközelítés után behajtják a leszállókonténerbe (a képen szétnyitott helyzetben). Az adatokat a Földre a felső, nagyméretű parabola-antenna küldi, míg az üstökös érzékeny részeit a műszer-konténer és a napelemek elején található "lökhárítók" védik.
Egy kis közjáték
A Stardust január 2-i menetrendje
14.49: A fedélzeti számítógép "megközelítési" programjának indítása
15.19: Az üstökös- és csillagközi-por analizáló eszközök konfigurálása
18.19: A navigációs-kamera felvételt készít a magról
19.19: A navigációs-kamera felvételt készít a magról
20.04: A por-fluxust mérő eszköz bekapcsolása
20.12: Az adatok küldése leáll, a szonda csak vivőjelet sugároz
20.13: Az utolsó forgatási manőver, a szonda “befogási” pozícióba áll
20.19: A Stardust és a Wild-2 közötti legkisebb távolság
20.25: A szonda ismételt forgatása azért, hogy legkevésbé érzékeny részét mutassa az üstökösnek
20.26: A szonda megkezdi az adatok küldését
20.27: A navigációs-kamera elkészíti az utolsó képet
20.29: A navigációs-kamerát kikapcsolják
20.36: Megkezdődik a képek és a por-fluxus adatok Földre küldése
Fotók és ábrák: NASA
| |||
|