Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Cassiopeia A változó képe
(Rovat: Távoli világok kutatói, A hét képe - 2005.06.21 07:47.)

Miért változik látványosan egy 325 éve történt szupernóva-robbanás maradványa egy év alatt? A NASA Spitzer infravörös űrtávcsöve megadja a választ.


Az infravörös tartományban mintegy egy éves különbséggel készült képeken nagy sebességű, kifelé tartó „mozgást” fedeztek fel. Valójában nem mozog semmi, hanem a csillagközi poranyag egyre távolabbi részei fénylenek fel. Ezek a szupernóva után maradt központi csillag kb. 50 évvel ezelőtti kitörésének hatására forrósodtak fel, s most infravörösben sugározzák ki energiájukat. Korábban úgy tudták, hogy a Cas A neutroncsillaga inaktív - a jelenséget véletlenül, a Spitzer műszereinek tesztelése során fedezték fel...

Az itt bemutatott látványos felvételt a „Nap csillagászati képe” (Astronomy Picture of the Day) oldalról vettük át, ahol immár tíz éve (!) minden napra jut egy-egy tanulságos vagy érdekes kép, rövid szakmai magyarázat kíséretében. A kép a NASA nagy űrobszervatóriumai optikai, röntgen és infravörös felvételinek kombinálásával készült, ettől ennyire színpompás (Hubble Űrtávcső - sárga, Spitzer - vörös, Chandra - zöld és kék). A tízezer fényévnyi távolságban levő Cassiopeia A eme részlete mintegy 15 fényév átmérőjű.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024