Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
A Mars-utazás nehézségei Már 1972-ben, az utolsó holdraszállás után készen állt a technika az első emberes Mars-utazás megvalósítására – állítják sokan. Ám ezzel szemben még napjainkban is sok leküzdendő akadály magasodik a bolygó emberes meghódítása előtt.
Az akadályokból csak néhányat említünk a legfontosabbak közül. Sajnos szinte egytől egyig olyanok, melyek egyikére sem tudjuk ma az egészen pontos megoldást, s legfeljebb csak elképzeléseink vannak arra, hogyan küzdhetnénk le.
A Mars űrhajórendszer indulhat egy vagy több darabban, ezt tekintsük megvalósítottnak. Viszont a Marsig tartó út során az űrhajósok – a holdraszállásoknál sokkal hosszabb időtartamra – elhagyják a Föld kozmikus sugárzástól óvó mágneses terét. Így a napszél közvetlenül éri az űrhajó falát. Nem az esetleg fellépő elektromos zavarok okozzák a fő gondot, ahogy az űrszondáknál sem tették ezt, hanem az ember reagálása a sugárzásra. Nem azért küldünk embereket a Marsra, hogy előrehaladott rákkal térjenek vissza! Valahogy védekeznünk kell ez ellen!
Persze lehet, hogy már most el kellene kezdeni a tárgyalást a zöldekkel. Orosz számítások szerint egy Mars-expedíció energiaszükségletét csak egy 36 ezer négyzetméteres napelem (naperőmű) tudná fedezni. Ezt a Földön előtte tesztelni kell, gördülékeny nyithatóságát többször ellenőrizni – egyszóval gyakorlatilag megvalósíthatatlan és értelmetlen is. Értelmetlen, hiszen ismerjük az RTG-t, vagyis az izotópok természetes bomlásából keletkező hőt felhasználó energiaforrásokat. Igen ám, de egy ekkora űrhajó energiaszükségletét még ez sem fedezné.
A Vikingek óta sikerrel alkalmazott leszállási technika (hővédőpajzs, ernyők, földet érés) nem alkalmazható egy Mars-komp esetén. A Mars légköre túl vékony, túl kis sűrűségű, hogy egy nagyobb tömegű testet időben lefékezzen. A leszállás ahhoz hasonlítana a ma alkalmazott eljárással, mintha a Holdra akarnánk ejtőernyővel leszállni.
Ideális esetben a Mars-komp a már korábban a felszínre juttatott lakómodultól pl. 40 méterre száll le. Abszolút rossz esetben a bolygó másik oldalára. A cél az, hogy a 40 métert minél inkább megközelítsék az űrhajósok, ezt nevezik pin-point landing-nek. A cél, hogy két test 100 méteres körzetben landoljon egymáshoz képest. A mai ún. leszállási ellipszisek ennél jóval nagyobbak (mondjuk nagyságrendileg egy Dunántúl méret). Nem túl kedvező, ha a Mars-komp és a lakómodul távolsága akkora, mint Sopron Pécstől. (Az űrhajósok ekkor sem kerülnek életveszélybe természetesen, de a tervezett programot át kell írni.)
Csupán ezekkel a példákkal szerettem volna rávilágítani a technikai problémákra, s akkor még nem beszéltünk az utazás pszichológiai (távol a Földtől, még inkább az irányítóközponttól), űrorvostani (tartós súlytalanság) hatásairól, vagy egyszerűen arról, mit esznek majd az űrhajósok. Ám ne feledjük, a problémák azért vannak, hogy leküzdjük őket, a Mars-programban dolgozó szakemberek pedig így gondolkodnak. | |||
|