PROGRAMAJÁNLÓ: A Magyar Tudomány Ünnepe (Rovat: Távoli világok kutatói, Hazai kutatóhelyek és űripar - 2007.11.02 07:29.) A november elején induló és a hónap végéig tartó országos rendezvénysorozat kínálatából űrkutatási vonatkozású eseményeket ajánlunk érdeklődő olvasóink figyelmébe.
Az események egy része hivatalosan is a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvényfolyamába tartozik, mások „csak” érdekesek lehetnek az űrkutatás kedvelői számára. Lássuk a novemberi programokat – vidékieket és fővárosiakat egyaránt –, többé-kevésbe időrendi sorrendben.
A Mars kutatásának legújabb eredményei
A Pécs-Baranyai Tudományos Ismeretterjesztő Társulat által szervezett előadások időpontja 2007. november 5. (hétfő) és november 6. (kedd), mindkétszer 14:30-15:30. Az előadó Gyenizse Péter egyetemi adjunktus (Pécsi Tudományegyetem). A helyszín: TIT Székház, 7621 Pécs, Felsőmalom u. 10.
Van-e élet a Földön kívüli bolygókon?
A Koch Sándor Csongrád megyei TIT által szervezett előadás időpontja november 5., 17:00-19:00. Az előadó Horváth András csillagász-űrkutató. A helyszín: 6720 Szeged, Kárász u. 11.
Az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetében (RMKI) készített kb. 50 perces filmeket vetítik november elején a Jövő Házában (Budapest II., Kis Rókus u. 16-20.) A vetítések a B épületben, a Boeing szimulátornál lesznek, az alábbi időpontokban:
november 6-án 16:00 órakor: Einstein befejezetlen szimfóniája
A film a gravitációs hullám jelenségének közérthető ismertetésén túl bemutatja, milyen óriási technikai újítások, különleges megoldások eredményeként jöhettek létre azok a hihetetlenül pontos mérőberendezések, amelyek majd a segítségünkre lesznek a gravitációs hullámforrások által „beszélt” teljesen új nyelv megértésében és megtanulásában, valamint a gravitációshullám-csillagászat kifejlesztésében.
november 7-én 16:00 órakor: Az üstökösök nyomában
A film áttekintést ad az üstököskutatás történetéről,
az elmúlt húsz évben indított űrszondákról, a velük szerzett
új ismeretekről. Kiemelt szerepet kapott a filmben az a két
űrmisszió (VEGA, Rosetta), amelyekben jelentős volt a magyar
kutatók szerepe; a filmben megszólalnak a témában érintett
fizikusok, mérnökök.
november 8-án 16:00 órakor: Kapcsolj fénysebességre
A világegyetem kezdeti állapotában extrém forró és sűrű volt, és
olyan részecskék töltötték ki, amelyeket ma már legfeljebb nagy
tömegű neutroncsillagok belsejében találhatunk meg. A film ezen
ősanyag laboratóriumi előállításáról szól. Meglátogatjuk azokat
a nemzetközi kutatóintézeteket, ahol közel fénysebességre
gyorsított atommagok ütköztetésével igyekeznek létrehozni a
világegyetem ősi anyagát, a kvark-gluon plazmát.
Az űrkorszak 50 éve a csillagászati és űrfizikai kutatások tükrében
Az első szputnyik felbocsátásának 50. évfordulója előtt tiszteleg az MTA Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézetének előadótermében (1121 Budapest, Konkoly-Thege M. út 15-17.) november 7-én délelőtt 9:30-kor kezdődő és 13:30-ig tartó előadás-sorozat. Az MTA Csillagászati és Űrfizikai Bizottsága által szervezett rendezvényen hat előadásban röviden áttekintik, milyen szerepük volt az űreszközöknek a csillagászatban és az űrfizikában, mint alapkutatásokban. Beszámolnak az égitestek és a közöttük levő anyag vizsgálatáról a legkülönbözőbb űreszközök segítségével a Naptól kiindulva a Galaxis határáig és azon túl, hangsúlyozva az elért magyar eredményeket. Az előadásokon elnököl Almár Iván. A program:
- van Driel-Gesztelyi Lídia: A napfizika aranykora: űr-napkutatás
- Illés Erzsébet: Új felismerések a bolygórendszerrel kapcsolatban az űrkutatás hatására
- Erdős Géza: Űrfizikai mérések a bolygóközi térben
- Paparó Margit: Mennyivel mondanak többet a csillagok a Föld légköre nélkül?
- Balázs Lajos: Csillagközi anyag - az űrből
- Frey Sándor: Extragalaktikus csillagászat és kozmológia a világűrből
Fejezetek az űrhajózás, űrkutatás történetéből
A Pécs-Baranyai TIT (7621 Pécs, Felsőmalom u. 10.) november 12-én 15 órakor nyíló kiállítása képekben, tárgyakban, sajtógyűjteményekben mutatja be az űrhajózás, űrkutatás történetének néhány érdekességét - különös tekintettel az 1960-as évekre. A kiállítást, amely november 30-ig tart nyitva, kiegészíti a témakörhöz kapcsolódó előadás, amelyet Zombori Ottó tart.
A Magyar Tudomány Ünnepe további eseményeiről az alább megadott honlapon lehet tájékozódni.
|