Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Ilyen volt 2008... Az év végén szokás összegyűjteni, hogy mi tűnt a legfontosabbnak a leköszönő esztendő eseményei közül.
Tavaly ilyenkor az Egyesült Államok Nemzeti Légügyi és Űrhajózási Hivatala (National Aeronautics and Space Administration, NASA) tízes listáját ismertettük. Megtesszük ezt idén is, kiegészítve néhány olyan nemzetközi eseménnyel, amelyeket az ugyancsak amerikai Space.com internetes asztronautikai hírportál tartott emlékezetesnek. Annak idején a legtöbb eseményről mi magunk is beszámoltunk (a visszaemlékezni vágyók kedvéért a cikk végére kigyűjtöttük a korábbi írásainkra mutató linkeket). Kezdjük tehát a NASA „politikailag” és tematikusan kiegyensúlyozott hivatalos listájával:
1. Tíz éves lett a Nemzetközi Űrállomás, amely közel került a teljes kiépítéséhez
2. A Phoenix a Marson
3. Az Ares-1 rakéta fejlesztése
4. Folytatódik a tengeri jégtakaró fogyása az Északi-sark környékén
5. Fény az éjszakában
6. Az első közvetlen kép egy exobolygóról
7. Következő generációs rakétahajtómű
8. A NASA csapata Collier-díjat kapott
9. Visszatérés a Holdhoz – az indiai űrszondán
10. Világrekordok hosszú sorát hozta az új úszódressz
S nézzük ezek után a Space.com tízes listáját. Természetesen van átfedés a kettő közt, ezért inkább csak azokat a pontokat részletezzük, amelyek a NASA felsorolásában nem szerepelnek. Az első mindjárt kicsit vitatható is, hiszen a Space.com szerkesztői szerint a 2008. év legjelentősebb űrkutatási eseménye a NASA megalakulásának 50 éves évfordulója. (Ezt az eseményt már ötven évvel ezelőtt is sejteni lehetett, igaz, a jelentőségét még nem feltétlenül...) A második helyre itt is a Phoenix útja került. A harmadik azonban a Sencsou-7 űrhajó repülése és az első kínai űrséta lett. Negyediknek futott be az indiai holdszonda. Ötödik helyen tartották érdemesnek megemlíteni, hogy a magánfejlesztésű amerikai Falcon-1 hordozórakéta negyedik próbálkozásra végül sikeresen Föld körüli pályára juttatta terhét. Hatodik a 10 éves ISS lett. A hetedik helyen a nagyteljesítményű Jules Verne űrhajóról emlékeztek meg, amely teljes sikerrel kapcsolódott az űrállomáshoz, megnyitva az utat a további európai teherűrhajók építése és repülése előtt. Az űrcsillagászat talán legfontosabb 2008-as eseménye, az amerikai Fermi (GLAST) gammasugár-űrtávcső felbocsátása került a nyolcadik helyre. Végül a lista kilencedik és tizedik helyén az emberes űrrepülésekkel kapcsolatos események szerepelnek: 2002 óta először indult egy évben négy űrrepülőgép, s ebben az évben történt meg először, hogy „második generációs űrhajósok” (vagyis korábbi űrutazók fiai) repültek (Szergej Volkov, Richard Garriott).
Olvasóinknak – és a világ űrkutatóinak – 2009-re is legalább ilyen sikeres esztendőt kívánunk!
| |||
|