Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Terzan 5 – egy törpegalaxis maradványa?
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2009.11.28 09:00.)

Csillagok szokatlan csoportosulását fedezték fel a Terzan 5 néven ismert gömbhalmazban. E gömbhalmaz lehet a Tejútrendszer központi dudora építőköveinek maradványa.

Korábban soha, sehol nem figyeltek meg a dudorban ilyet. A Terzan 5 egy törpegalaxis maradványa lehet, mely összeütközött a Tejútrendszerrel még a korai időkben. „A Tejútrendszer története kódolva van a legöregebb részekben, a gömbhalmazokban, és minden olyan csillagrendszerben, melyek tanúi voltak galaxisunk fejlődésének” – mondta Francesco Ferraro, a Nature című lapban megjelenő cikk első szerzője. „A tanulmányunk egy új ablakot nyit a galaktikus múlt egy újabb részletére.”

A Terzan 5 egy szokatlan halmaz. A „normális” halmazoktól eltérően ebben a gömbhalmazban két különböző korú csillagpopuláció alakult ki: az egyik 12 milliárd évvel ezelőtt, míg a másik 6 milliárd évvel ezelőtt. „Mindössze egy olyan gömbhalmazt ismertek eddig a Tejútrendszer halójában, melynek hasonlóan összetett csillagfejlődési története van. Ez a halmaz az Omega Centauri” – mondta Emanuele Dalessandro, a kutatócsoport tagja. „Ez az első alkalom, hogy ilyet a dudorban is megfigyelnek.”


A központi dudort körülvevő vastag porfelhőn keresztül szokatlan csillagtársulást fedeztek fel a csillagászok a Terzan 5 jelű gömbhalmazban. Ez egy törpegalaxis maradványa lehet, mely a Tejútrendszerrel ütközött. E közeli infravörös felvétel a Very Large Telescope (VLT) Multi-conjugate Adaptive Optics Demonstrator (MAD) nevű eszközével készült. A látómező 40 ívmásodperc. (Kép: ESO / F. Ferraro)

A központi dudor poros környezete miatt nem könnyű ennek a régiónak az észlelése. Csak infravörös hullámhosszakon lehet a „sűrű függönyön” át tanulmányozni a számtalan mélyen beágyazott csillagot. A megfigyelések során az is kiderült, hogy a Terzan 5 halmaz sokkal nagyobb tömegű, mint azt korábban gondolták. Figyelembe véve az összetett csillagkeletkezést is, a halmaz mérete miatt feltételezhető, hogy valóban egy korábbi törpegalaxis épen maradt maradványa, mely a Tejútrendszerrel ütközött, és mintegy alapjául szolgált a galaktikus dudornak. „Ez lehet az első a további felfedezések sorában, melyek rávilágíthatnak a galaxisok központi dudorának eredetére, ami még ma is kérdéses terület” – foglalta össze Ferraro. „Több hasonló rendszer is rejtőzködhet a dudor porfüggönye mögött: ezekben az objektumokban van megírva Tejútrendszerünk kialakulásának története.”

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024