Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Újra OSIRIS-REx
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2016.10.29 08:15.)

Éppen csak elindult, de egy újabb videó és néhány kép erejéig érdemes még egyszer visszatérni a Bennu kisbolygó felé tartó küldetéshez.

Amint arról korábbi cikkünkben részletesen beszámoltunk, szeptember 8-án indult el a NASA OSIRIS-REx küldetése az 1999-ben felfedezett, 436 nap keringési idejű Bennu kisbolygó felé. (A Bennu kisbolygó egy diákok számára kiírt pályázatra beküldött javaslat nyomán az egyiptomi mitológia szent madaráról, az újjászületés istenségéről, a görög mitológia Főnixének egyiptomi megfelelőjéről kapta a nevét.) Az OSIRIS-REx célja, hogy mintát vegyen a Naprendszer ősi anyagát tartalmazó Bennuból, és azt laboratóriumi tanulmányozás céljából elhozza a Földre.


Az OSIRIS-REx a Bennu közelében – valamikor 2018-ban. (Kép: NASA Goddard Space Flight Center)

A szonda 2018-ban közelíti meg a Bennut, majd részletesen feltérképezi, méréseket végez, és megkeresi a mintavételre alkalmas helyet a felszínén. A merész manővert 2020-ban hajtja végre, amikor is 3 méter hosszú mintavevő karjával megérintve az égitest felszínét felkavarja annak anyagát. Az így a felszínből kidobódó anyag egy részét megpróbálja összegyűjteni és a visszatérő kapszulában 2023-ban eljuttatni a Földre.


Mintavétel a Bennu anyagából. (Kép: NASA Goddard Space Flight Center)


A mintát tartalmazó kapszula 2023-ban érkezik vissza a Földre. (Kép: NASA Goddard Space Flight Center)

Az OSIRIS-REx küldetést áttekintő animáció itt érhető el. A filmen 2:20 és 3:05 között látható a mintavétel és a minta elhelyezése a visszatérő kapszulában – de a többi része is érdekes. (Forrás: NASA Goddard Space Flight Center)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024