Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrszelfi
(Rovat: Távoli világok kutatói, A Nap és bolygótestvéreink - 2018.10.22 07:15.)

A BepiColombo saját magáról készített képet küldött haza, rajta a kinyitott napelemtáblával.

A Merkúr felé 7 éven át tartó utazásra szombaton elindult európai–japán űreszköz közös egysége (Mercury Transfer Module, MTM) készítette a felvételt. Máshogy nem is történhetett, hiszen a majdan a Merkúrt tanulmányozó két különálló, egymás tudományos programját kiegészítő űrszonda, az európai MPO (Mercury Planetary Orbiter) és a japán Mio (avagy Mercury Magnetospheric Orbiter, MMO) csak 2025 végén fog elválni egymástól.


Az indítás után kinyíltak az MTM energiatermelő napelemtáblái, amit a földi irányítókhoz eljutott telemetriai üzenetek is igazoltak, de a fedélzetről kép is érkezett. Balra lent belóg az MTM egyik napérzékelője, rajta jól kivehető a többrétegű külső hőszigetelő borítás, amelynek majd a Naphoz sokkal közelebb jutva veszik nagy hasznát. (Kép: ESA / BepiColombo / MTM, CC BY-SA 3.0 IGO)

Amíg a tudományos szondák nem önállósodnak, addig be kell érjük a közös hordozóegységre szerelt, viszonylag szerény képességű kamerák képeivel. A három fekete-fehér kamera mindegyike 1024 × 1024 pixeles felbontású, és akkor is ezeket használják majd, amikor a BepiColombo különféle gravitációs lendítő manőverek alkalmával megközelíti a Földet (egyszer), a Vénuszt (kétszer) és magát a Merkúrt (a pályára állás előtt, a szonda és a bolygó sebességének közelítése érdekében hat alkalommal). Az MPO természetesen fel van szerelve nagyfelbontású kamerával, amivel majd a Merkúrt vizsgálják, de az, és a 11 műszeregyüttes számos más egysége is azon az oldalon helyezkedik el, amely végig a közös repülés alatt az MTM-hez van rögzítve.


A BepiColombo MTM egységére szerelt három monitorozó kamera (M-CAM) elhelyezkedése, és a látómezejük vázlata. A fent bemutatott napelemes „önarcképet” az M-CAM 1 készítette, ezt kapcsolták be először. A 2. számú kamera látómezejébe a kisebbik kommunikációs antenna és – ha majd azt is kinyitják – a magnetométer rúdja „lóghat be”, az M-CAM 3 pedig a szonda nagynyereségű antennájáról készíthet felvételeket. (Kép: ESA)


A rendben kinyitott nagynyereségű kommunikációs antenna hátoldaláról készült első kép az immár ugyancsak bekapcsolt harmadik monitorozó kamerával (M-CAM 3), a BepiColombo Mercury Transfer Module fedélzetéről. (Kép: ESA / BepiColombo / MTM, CC BY-SA 3.0 IGO)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024