Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Új vulkán A NASA Jupiter körül keringő Juno űrszondája újonnan megjelent vulkánt talált az Ión. A Jupiter nagy, Galilei-féle holdjai közül az óriásbolygóhoz legközelebb keringő Io vulkanizmusa már évtizedek óta ismert. Az sem meglepő, hogy a felszín az intenzív vulkáni tevékenység következtében folyamatosan átalakul, megújul. Ennek az átalakulásnak újabb példáját sikerült most felfedezni, amikor a Juno szonda JunoCam kamerájának felvételeit összehasonlították egy korábbi, ugyancsak a Jupiter körül keringő NASA-szonda 1997-ben készített felvételeivel. Így találták meg azt a mintegy 180 km kiterjedésű aktív területet, amelyiknek a két és fél évtizeddel ezelőtti felvételen még nyoma sem volt. Az eredményről a Malin Space Science Systems és más intézmények kutatói a szeptemberben Berlinben tartott Europlanet Science Congressen (EPSC 2024) számoltak be. A Juno meghosszabbított küldetése során a szonda többször is elrepül az Io közelében. A legutóbbi megközelítések 2023. december 30-án, 2024. február 3-án és 2024. április 9-én történtek, melyek során 20, minden korábbinál részletesebb felvétel készült a hold felszínéről. A képeken az új lávafolyásokon és lerakódásokon kívül kilenc olyan kitörést is azonosítottak, amelyekből 50–100 km közötti magasságba dobódott ki a kilövellő anyag.
A JunoCam 2024 februári felvételének (színes) összehasonlítása a Galileo-szonda ugyanazon területről 1997 novemberében készített felvételével (fekete-fehér beszúrás) ahol az időközben létrejött vulkánt felfedezték. (Kép: NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Europlanet)
Az újonnan talált alakzatok közül az egyikről az EPSC-n bemutatott tanulmány vezető szerzője, Michael Ravine elmondta, hogy a Galileo-szonda 1997-es felvételén még semmi sem látszott azon a területen, ahol az azóta eltelt időben ennek a semminek a helyén „nagy és bonyolult vulkanikus alakzat” jelent meg. A terület a Juno Io melletti, február 3-i elrepülése közben készített felvételsorozat második képén látható.
A Juno 2024. február 3-i közelrepülésekor a JunoCam kamerával készített felvételsorozat az Ióról. Az első két képen az Iót a Jupiterről visszaverődő napfény világítja meg, a második képen látható az új vulkán és környéke. (Kép: NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS)
Az új vulkán az Io többi vulkánjához hasonlóan ként lövellt a magasba, amely azután visszahull az Io felszínére, vörösesre színezve a keletebbre fekvő területet. A nyugati oldalon a láva két sötétebb sávja 100 km távolságig követhető, ahol a láva összegyűlt, elgőzölögtette a felszínt alkotó anyagot, és két szürke lerakódást hozott létre.
Az Io fotómozaik-térképe, amelyet a Juno négy elrepülése (55., 57., 58. és 60. keringés) idején készített felvételekből állítottak össze. A sárga körök a vélhetően új lávafolyásokat jelölik. A kék körök olyan területeket jelölnek, ahol új, elhalványodott vagy eltolódott kitörések és/vagy illékony anyagok üledékei láthatók. Az újonnan felfedezett aktív terület a Kanehikili területtől mintegy 300 km-re keletre található (a kék és sárga körök átfedik egymást). (Kép: Ravine et al. 2024)
Bár a JunoCam eredetileg elsősorban azért került a szondára, hogy a nagyközönség számára is érdekes, látványos felvételeket készítsenek vele, ám ennek ellenére tudományos célokra is jó szolgálatot tesz, amint például ez a felfedezés is bizonyítja.
Az Io új vulkánjának képe Közép-Európához viszonyítva. (Kép: NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Europlanet / Google Maps)
| |||
|