Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Öreg adó nem vén adó A NASA Voyager–1 szondája azzal a fedélzeti rádióadójával küldött üzenetet, amelyet 1981 óta nem használtak. Az immár a csillagközi térben járó, de legalábbis a helioszférát már évekkel ezelőtt elhagyó Voyager–1-gyel rövid kommunikációs szünet állt be, amikor a szonda az energiával való takarékoskodás céljából passzív üzemmódba kapcsolta magát. Ez akkor következett be, amikor az irányítóközpontból a NASA mélyűri hálózatának (DSN, Deep Space Network) egyik antennáján keresztül október 16-án küldött rádióparanccsal arra utasították a szondát, hogy kapcsolja be az egyik fűtőrendszerét. A repülésirányítók október 18-án jöttek rá, hogy valami nincs rendben a szondán, ugyanis nem érkezett meg az elküldött parancs visszaigazolása (a szonda óriási távolsága miatt erre már csaknem két napot kell várni – ennyi idő alatt teszik meg a fénysebességgel haladó rádiójelek oda-vissza a Föld és a Voyager–1 közötti távolságot). Később azt is észrevették, hogy a szonda lekapcsolta az X-sávban működő fő rádióadóját, és ehelyett az S-sávban dolgozó, kisebb energiafogyasztású tartalék adóra kapcsolt át. A szakemberek abban biztosak, hogy az átkapcsolást az automatikus fedélzeti hibaelhárító rendszer hajtotta végre, az átkapcsolás kiváltó okát azonban még nem sikerült megtalálni, így egyelőre azt sem tudják, hogyan lehetne a szondát visszaállítani normál üzemmódjába.
A Voyager–1 űrszonda. (Fantáziarajz: NASA)
A hibaelhárító rendszer különböző okokból léphet működésbe, többek közt olyankor, ha a fedélzeti rendszerek energiafogyasztása meghaladja a megtermelt, rendelkezésre álló energiát. Ilyen esetekben a szonda automatikusan kikapcsolja a nem létfontosságú rendszerek működését. A szonda 24 milliárd kilométer távolságban van a Földtől, amely távolságot a rádiójelek 23 óra alatt teszik meg, ezért október 18-ára várták a szondáról a parancs vételét visszaigazoló jelek érkezését. A DSN antennái az X-sávban várták a jeleket, de hiába. Még aznap, valamivel később vettek egy jelet a Voyager–1-ről, október 19-én azonban az X-sávban teljesen leállt a kommunikáció.
Úgy tűnik, hogy a fedélzeti védelmi rendszer még kétszer működésbe lépett, ami végső soron azt eredményezte, hogy a szonda átkapcsolt az S-sávú rádióadóra, amelyet 1981 óta nem használtak. Mivel a szonda 43 év alatt jócskán eltávolodott a Földtől, a szakemberek abban sem lehettek biztosak, hogy egyáltalán fel tudják fogni az S-sávú jeleket, hiszen a jel nemcsak a nagy távolság miatt gyengült, hanem a fedélzeti energiaforrás teljesítményének csökkenése miatt már a kibocsátott jel is jóval gyengébb volt, mint 43 évvel ezelőtt. A repülésirányítók azonban nem akarták megkockáztatni a védelmi rendszer újbóli működését, ezért október 22-én nem próbálkoztak ismét X-sávú jel küldésével, hanem a parancsot az S-sávban küldték el. Két nappal később, október 24-én bebizonyosodott, hogy az S-sávban sikerült helyreállítani a kommunikációs kapcsolatot a Voyagerrel.
A bekövetkezett hibák pontos okának tisztázása még hetekbe telhet, azonban a lényeg az, hogy a veterán űrszonda folytathatja a fontos tudományos adatok gyűjtését és Földre továbbítását.
| |||
|