Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrtechnológia az ásványkutatásban
(Rovat: Új eszközök és anyagok - 2008.12.19 09:00.)

Az ESA még mindig nem tudta elindítani a bolygónk gravitációs terét kutató GOCE műholdját. Egy műszer viszont, ami végül nem is került fel az űreszközre, már munkába állt a Földön.

Az európai GOCE (Gravity-field and steady state Ocean Circulation Explorer) számára kifejlesztett egyik gradiométert egy brit cég most úgy alakítja át, hogy a kőolaj és más ásványi kincsek után kutató cégek geológusai könnyebben megtalálják a próbafúrásokra, kutatásokra alkalmas helyszíneket. A gradiométer a gravitációs tér apró iránybeli változásait határozza meg. Az adatok alapján a felszín alatti tömegkoncentrációkat lehet kimutatni.

A gradiométer eredetileg egyike volt a GOCE fedélzetére való kerülésért versengő műszereknek. (A legújabb hírek szerint a műhold startja tovább húzódik, immár 2009-re.) A szupravezetés jelenségét felhasználó műszert 1993-ban az ESA támogatásával kezdték fejleszteni. Az űrügynökség végül a másik, elektrosztatikus elven működő gradiométert választotta. Ugyanakkor repülőgépes mérések céljára ígéretesnek tűnt a másik, az űrbeli alkalmazásra még nem kész technológia is.

A brit ARKeX cég gradiométere számos előnyt kínál az olaj- és gázipar számára. Jelenleg főleg szeizmikus módszereket használnak a földalatti készletek felmérésére: robbanószerrel (dinamittal) keltett hullámokat detektálnak. A gradiométeres eljárás nem jár rombolással, ezért kényesebb környezetben is alkalmazható. A berendezést egy kis repülőgépen helyezik el, amellyel a felmérni kívánt terület felett több irányban elhaladnak. Mivel egyszerre nagy terület repülhető be, a költségek tízszer kedvezőbbek is lehetnek a hagyományos szeizmikus módszeréinél. Az új rendszert úgy tervezték, hogy egy nagyságrenddel érzékenyebb is legyen a korábbiaknál.

A gradiométert folyékony hélium segítségével -269 °C-ra hűtik. Az ezen a hőmérsékleten fellépő szupravezető tulajdonságokat (nulla elektromos ellenállás, a belső mágneses tér hiánya) használják fel nagyon kis gyorsulások meghatározására.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024