Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Falusi viselet
(Rovat: Új eszközök és anyagok - 2019.05.01 07:15.)

Az ESA vizsgáltatja, milyen új anyagokból készülhetnek a majdani Hold-falu lakóinak ruhái.

Az ESA januárban kötött Pentex néven két év futamidejű szerződést a francia Comex céggel és partnereivel, a Német Textil- és Szálkutató Intézettel (DITF) és az Osztrák Űrfórummal (OeWF/ÖWF), hogy tanulmányban azonosítsák azokat az anyagokat, amelyekből a Holdra indítandó emberes küldetések űrhajósainak ruhái elkészíthetők lennének. Alapul szolgál a létező szkafanderek anyaga, de a munka célja önjavító, a holdport taszító és okos textíliák készítése lehetőségeinek feltárása, illetve az új anyagok kipróbálása.


Eugene Cernan, az Apollo–17 parancsnoka poros szkafanderében a holdkomp belsejében. (Kép: NASA)

Az ilyen anyagokból készült szkafandereket használhatják az ESA űrhajósai, amikor a Holdon járnak. A fejlesztés összhangban áll az ESA hosszú távú terveivel és holdkutatási stratégiájával, amelynek része lesz például a Heracles küldetés. (Igaz, a 2020-as évek közepére tervezett ESA–kanadai–japán küldetés még csak a javaslat szintjén létezik, és ha megvalósul, akkor is csak robotküldetés lesz, így az űrruhák fejlesztésére is van még idő.) Később, ha az ESA tervei szerint megvalósulna az állandó emberi jelenlét a Holdon, akkor nagyobb szükség lenne az újfajta űrruhákra. Az ESA és a partner űrügynökségek a Gateway to Space Hold-űrállomás létrehozását tervezik a Holdra való emberi visszatérés első lépésének.

Az ESA rövidfilmje a Hold kutatásának múltjáról és elképzelt jövőjéről. (Forrás: ESA)

A Pentex projekt első lépéseként májusban workshopot tartanak, ahol megvitatják, milyen anyagok jöhetnek szóba a megvalósítás során. Ehhez várják az olvasók, pontosabban nyilván az ezzel foglalkozó cégek ötleteit is. (A kétéves projekt első féléve tehát elmegy a workshop előkészítésével és az ötletek gyűjtésével. – B.E.)

Mindenesetre előzetesen meglehetősen kemény követelményeket támasztanak az anyagokkal és az azokból készülő ruhákkal szemben. Legalább 2500 órán keresztül álljon ellen a vákuumnak és a +120 °C és –170 °C közti hőmérséklet-ingadozásnak. Biztosítson olyan hőszigetelést, hogy a ruha belsejében a hőmérséklet 25 °C és 17 °C közt maradjon. Álljon ellen a holdi sugárzási környezetnek, ami naptevékenységtől függően éves szinten 110–380 millisievert között lehet. Legalább 2500 óra használat után is álljon ellen a holdpor agresszíven roncsoló hatásának. Legalább 312 nyomásváltozási cikluson keresztül viselje el a vákuum és a maximum 420 hektopascal közötti nyomásingadozást. Ne töltődjék fel, és legalább 8 órán át biztosítson elektromágneses védelmet. A felhasználandó anyagoknak a szerződésben rögzített szabványok előírásainak megfelelően éghetetlennek és nem mérgezőnek kell lenniük. Nem engedhetik át a vizet és az egyéb folyadékokat. Akár 180°-os hajlítást is el kell viseljenek.


Fantáziakép a 3D nyomtatással előállítandó holdbázisról. (Kép: RegoLight, visualisation: Liquifer Systems Group, 2018)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024