Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A COROT furcsa exobolygója
(Rovat: Űrcsillagászat Európában, Távoli világok kutatói - 2008.10.07 04:00.)

A francia-európai űrtávcsővel felfedezett COROT-exo-3b különös tulajdonságaival kilóg az eddig ismert exobolygók sorából.

A bolygóméretű objektum nagyon közeli pályán, mindössze 4 nap és 6 óra alatt kerüli meg saját csillagát. A többek között épp a távoli csillagok körüli bolygókra „vadászó” COROT űrtávcsővel úgy fedezték fel, hogy sikerült kimutatni a megfigyelt csillag fényében bekövetkező periodikus változásokat. Ezek akkor következnek be, amikor a bolygó a Föld irányából nézve áthalad a csillagkorong előtt. A rendszert azután földi távcsövekkel is tanulmányozták.


A Nap, a COROT-exo-3b és Jupiter méretének összehasonlítása. Az exobolygó csillaga egy kicsit nagyobb, mint a Nap. (Fantáziakép: OAMP)

A méréseket legjobban leíró modell szerint COROT-exo-3b átmérője nagyjából akkora lehet, mint a Jupiteré. Tömege azonban több mint 20-szor akkora, mint a Naprendszer legnagyobb bolygójáé! Ez felveti a kérdést, hogy valóban bolygóról van-e szó, vagy inkább egy „félresikerült” csillagról. Mindezek alapján a bolygó anyagának átlagsűrűsége bő kétszer akkora, mint az ólomé.

A 10 napnál rövidebb keringési periódussal rendelkező exobolygók kutatása földi távcsövekkel közel 15 éves múltra tekint vissza. (Az ilyeneket viszonylag könnyű kimutatni a meglevő távcsövekkel.) Ezalatt találtak 12-szeres, illetve 70-szeres Jupiter-tömegű bolygót, de a két tömegérték között semmit. Ezért furcsa a mostani objektum, amely nem igazán illik sem a bolygók, sem az ún. barna törpék közé. Ez utóbbiak olyan majdnem-csillagok, amelyek belsejében nem tudott beindulni a magfúziós energiatermelés.

Maguk a kutatók is óvatosak a COROT-exo-3b besorolásával. Lehet, hogy egy új, átmeneti típus első képviselőjéről van szó. Az a lehetőség is felmerült, hogy a nagyobb csillagokkal egyúttal talán nagyobb tömegű bolygók is járnak. A francia vezetésű kutatócsoport – amelyben Csizmadia Szilárd (DLR, Berlin) is részt vett – eredményeiről hamarosan az Astronomy and Astrophysics folyóiratban számol be.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024