Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Autók után űrrakéták?
(Rovat: Űrpolitika, Kis űreszközök nagy szerepe , Szárnyaló képzelet - 2002.11.29 13:51.)

Az utóbbi években a Koreai Köztársaság lassan, de biztosan megtanult autókat gyártani. Lehet, hogy az évtized közepén már űrrakétája is lesz?

November 28-án a dél-koreai KARI (Korea Aerospace Research Institute - Koreai Repülési és Űrrepülési Kutató Intézet) sikeres kísérletet hajtott végre a 6 tonnás, 14 méter hosszú, három fokozatú KSR III rakétával. A kísérleti rakéta 42,7 km magasra jutott, majd 84 km-re az indítóhelytől a Sárga-tengerbe hullott.


A sikeres ballisztikus repülés mérföldkő az ország asztronautikájában, ugyanis ez a rakéta folyékony hajtóanyagú, ami a jövőbeni űrhajózási rakéták fejlesztéséhez jóval komolyabb alapot biztosít, mint az egyszerűbb szilárd hajtóanyagú rakéták. A KARI a saját rakéta-programot 1997-ben indította 64 millió dolláros költségvetéssel.

Korea egyébként már most is rendszerben tart három Koreasat nevű polgári távközlési műholdat, és jelenleg keresi a következő gyártóját. Ez utóbbi lenne az ország első kifejezetten katonai távközlési holdja. A tervek szerint az ország 2005-ben indítaná első űrhajózási hordozó-rakétáját, mellyel kisebb (mintegy 100 kg-os) műholdat lenne képes pályára állítani. Dél-Korea 2015-re szeretne bekerülni a világ első 10 legfejlettebb repülési és űrkutatási iparral rendelkező országának elit-klubjába. Ez a politikai vezetők szerint mindenképpen fontos az ország nemzetközi versenyképességének megőrzése szempontjából.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024