Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Elmúlt a „műholdveszély”
(Rovat: Űrpolitika, A nemzetbiztonságért - 2008.02.21 08:05.)

Magyar idő szerint ma hajnalban az amerikai haditengerészet megsemmisítette a Föld sűrű légkörébe irányítatlanul belépni készülő felderítő műholdat.

A Csendes-óceán északi részén állomásozó Aegis osztályú USS Lake Erie hadihajóról indított Standard Missile-3 (SM-3) rakétával találták el a 210 km-es magasságban keringő űreszközt. Az amerikai védelmi minisztérium közleménye szerint az esemény közép-európai idő szerint 4:26 körül történt. A hőkövető fegyver telibe találta a műholdat, de nem robbantással, hanem az ütközés erejével semmisítette meg. A még megerősítésre váró előzetes adatok szerint sikerült eltalálni a műhold hajtóanyagtartályát.


Egy korábbi rakétaindítás a USS Lake Erie fedélzetéről. (Kép: U.S. Navy)

Az NROL-21 (US-193) jelzésű kémműhold 2006. december 14-én indult. (Erről az eseményről annak idején itt, az Űrvilágban is beszámoltunk. – A szerk.) Pályára állása után nem tudták felvenni vele a kapcsolatot, ezért irányítatlanul keringett a Föld körül. Az egyre csökkenő pályamagasságból következett, hogy március eleje körül valahol becsapódott volna a felszínbe. Bár annak, hogy lakott területet érjen, igen kicsi volt az esélye, az amerikai illetékesek mégis úgy döntöttek, hogy nem kockáztatnak. A műholdon levő kb. 450 kg-nyi el nem használt, mérgező hidrazin hajtóanyag ugyanis a számítások szerint átvészelte volna a zuhanást.


Gömb alakú hidrazintartályok, amelyek a Columbia űrrepülőgép (STS-107) katasztrófája után is megmaradtak. (Kép: collectspace.com)

Kérdés, hogy a döntésben – a műhold megesmmisítésének elrendelésében – mekkora szerepet játszott az adódó fegyverkísérleti lehetőség kihasználása. A hivatalos indoklások az emberi sérülések kockázatának elkerüléséről szólnak. Az Egyesült Államokban is hallhatók azonban olyan vélemények, hogy az okozott politikai kockázat – az ilyesfajta gyakorlat legitimizálása – sokkal nagyobb, mint amekkora egészségügyi veszélyt ezzel sikerült elkerülni.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024