Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Végre megvan a NASA új vezetője Minimális szavazattöbbséggel elfogadta Trump elnök jelöltjét a Szenátus. Bridenstine lesz a NASA történetének 13. kinevezett vezetője.
Mint arról tavaly szeptember elején (!) gyorshírben beszámoltunk, James Bridenstine oklahomai republikánus képviselőt jelölte Donald Trump elnök az amerikai űrhivatal élére. Utóbb kiderült, hogy a hírrel a sietség nem igazán volt indokolt: politikai huzavonák miatt egészen mostanáig, hét és fél hónapon át váratott magára a kinevezés törvényhozási jóváhagyása.
James (Jim) Bridenstine. (Kép: NASA / Joel Kowsky)
Bridenstine személye ellen a jelölésének nyilvánosságra kerülése után több kifogás is felmerült, még republikánus körökben is. Az egyik, hogy nincs szakmai gyakorlata és szakirányú képesítése a hivatal hatáskörébe tartozó területeken. A másik, hogy korábban politikusként kétségeit hangoztatta a klímaváltozásnak az emberi tevékenységgel való összefüggésével kapcsolatban. (Erről mostani meghallgatásán azt mondta, hogy a tudományos módszerekkel végzett kutatásokra szükség van.) Végül április 19-én a Szenátusban a lehető legkisebb többséggel, 50:49 arányban Bridenstine megkapta a kinevezéséhez szükséges szavazatokat. Az eset különleges, hiszen a NASA legtöbb korábbi vezetőjét egyhangúlag vagy kevés ellenszavazattal választották meg.
Bridenstine rövid közleményében megköszönte a bizalmat, és külön köszönetet mondott Donald Trump elnöknek, valamint Mike Pence alelnöknek – aki egyben a Nemzeti Űrtanács vezetője is – a jelölésért. Kifejezte elkötelezettségét az elnök űrprogramja mellett, amely az Egyesült Államok vezető szerepének biztosítását tűzte ki célul. A NASA új vezetője türelmetlenül várja, hogy az ügynökség kitűnő szakembereivel együtt dolgozhasson – áll a közleményben.
A kinevezéssel megszűnik a NASA-t eddig megbízottként irányító Robert Lightfoot megbízatása, aki egyébként a hónap végén nyugdíjba is vonul. Lightfoot a 2016-os elnökválasztás kapcsán lemondott előző NASA vezető, a korábbi Shuttle-űrhajós, Charles Bolden távozását követően irányította az ügynökséget – ideiglenesen, de a vártnál sokkal hosszabb ideig.
A Bridenstine-korszakban az elnök szándékainak megfelelően várható, hogy a kormányzat 2025-től fokozatosan kiszáll a Nemzetközi Űrállomás (ISS) üzemeltetéséből, a területet kereskedelmi alapon igyekszik újraszervezni. A felszabaduló költségvetési forrásokat a Holdra való visszatérésre és végső soron az emberes Mars-utazás előkészítésére szeretnék átcsoportosítani. | |||
|