Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Magánűrhajósból NASA-vezető
(Rovat: Űrpolitika - 2024.12.05 09:15.)

Ha minden igaz, Donald Trump jelöltje a NASA vezetői pozíciójába egy milliárdos üzletember lesz, akiről már eddig is sokat olvashattak híreinkben.

A szóban forgó jelölt nem más, mint Jared Isaacman. A most 41 éves vállalkozó háta mögött már két kereskedelmi űrrepülés (a 2021-es Inspiration4 és az idei Polaris Dawn) van, amelyeknek ő volt a finanszírozója és vezetője is. Donald Trump megválasztott elnök jelölte Bill Nelsont váltaná jövőre az amerikai űrügynökség szerepét betöltő repülési és űrkutatási hivatal (NASA, National Aeronautics and Space Administration) élén.


Jared Isaacman. (Kép: John Kraus / Inspiration4)

Isaacman szoros kapcsolatban áll Elon Muskkal és cégével, a SpaceX-szel, Musk pedig Trump legodaadóbb támogatói közé tartozik. Ha a jelöltből NASA-vezető válik, ő lesz ezen a poszton az ötödik ember, aki maga is űrrepülési tapasztalattal rendelkezik. A jelenlegi vezető, Bill Nelson, volt demokrata szenátor 1986-ban a Columbia űrrepülőgép fedélzetén jutott el a világűrbe. „Jaredet az űr iránti szenvedélye, űrhajós tapasztalatai és a felfedezés határainak feszegetése, az univerzum rejtélyeinek feltárása és az új űrgazdaság előmozdítása iránti elkötelezettsége ideálissá teszik arra, hogy a NASA-t egy merész új korszakba vezesse” – olvasható Trumpnak a jelölést bejelentő közleményében.

Isaacman még középiskolás diákként alapított egy kifizetéseket feldolgozó céget, amely később Shift4 Payments néven vált ismertté. Saját forrásaiból 2021 szeptemberében valósította meg az első tisztán kereskedelmi, kizárólag polgári célú amerikai „űrturista-küldetést”, az Inspiration4-et. Egy nem nyilvános összeget fizetett a SpaceX-nek, hogy egy Crew Dragon űrhajóval őt magát és három másik civil résztvevőt közel 3 napig tartó repülésre indítsák.

2024 szeptemberében aztán ismét feljutott az űrbe, a Polaris név alatt futó három tervezett SpaceX küldetés közül az elsőnek a parancsnokaként. Társaival közel öt napot töltöttek az űrben egy olyan repüléssel, amely messzebbre vitte az űrhajósokat a Földtől, mint az Apollo holdprogram óta bárki mást. Isaacman egyben az első civil, aki űrsétát hajtott végre. A tervek szerint a Polaris repülések sorozata egy újabb Crew Dragon, majd egy Starship repüléssel folytatódna. Eddig egyik küldetés tervezett időpontját sem közölték, és egyelőre nem világos, hogy a NASA vezetőjének való kinevezése hogyan érintené Isaacman részvételét ezekben.


Jared Isaacman és felesége, Monica a vállalkozó MiG-29-es vadászgépe előtt. (Kép: John Kraus / Polaris Program)

Isaacman – aki képzett pilóta, saját MiG-29-es vadászgépével repül – Trump bejelentése után úgy nyilatkozott, hogy a NASA és az űrtevékenység elkötelezett támogatója lesz. „Az amerikaiak a Holdon és a Marson járnak majd, és ezzel jobbá tesszük az életet itt a Földön” – fejtette ki Trump megválasztott amerikai elnök jelöltje a NASA vezetői tisztségére.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024