Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az Axiom űrturistái
(Rovat: Űrturisták és magánűrhajók, SpaceX , Az űrállomás és az USA - 2021.02.03 09:15.)

Az Axiom Space bejelentette, kik lesznek a cég első űrturistái, akik a SpaceX Crew Dragon űrhajójával az ISS-re utaznak.

A SpaceX Axiom Space-1 (Ax–1) küldetés parancsnoka a NASA korábbi űrhajósa, Michael López-Alegría lesz, aki jelenleg az Axiom Space alelnöke. López-Algería a legtapasztaltabb űrhajósok közé tartozik, négyszer járt a világűrben, háromszor három különböző űrrepülőgéppel, majd az ISS-en teljesített amerikai időtartamrekordot jelentő, 215 napos küldetést. Összesen közel 258 napot töltött a világűrben. Az amerikai űrhajósok közül ő hajtotta végre a legtöbb űrsétát, szám szerint tízet, melyek során összesen közel 68 órát töltött az űrállomáson kívül. Negyedik küldetéséről 2007. április 21-én a Szojuz TMA–9 űrhajóval, Charles Simonyi (és Mihail Tyurin) társaságában tért vissza az ISS-ről.


Az Ax–1 küldetés parancsnoka az Axiom alelnöke, Michael López-Alegría (balra) volt NASA űrhajós lesz. A három fizető utas a kanadai befektető és filantróp Mark Pathy, az amerikai vállalkozó és nonprofit aktivista Larry Connor, valamint az izraeli befektető és filantróp Eytan Stibbe lesz. (Kép: Axiom Space)

A küldetés másodpilótája (de fizető utasa) az amerikai ingatlan-befektető Larry Connor lesz, aki tapasztalt pilóta és autóversenyző. Érdekesség, hogy a start tervezett időpontját figyelembe véve az 1950-es születésű Connor lesz John Glenn után a második legidősebb ember, aki űrrepülésen vesz részt. A küldetés másik fizető utasa egy kanadai befektető és filantróp, Mark Pathy, akinek az apai nagyszülei a Wikipédia információja szerint magyarok voltak. A harmadik utas, aki Izrael második űrhajósa lesz, ugyancsak tapasztalt pilóta, aki jelenleg befektetőként tevékenykedik, de korábban az izraeli légierőnél F-16 gépen repült. Érdekesség, hogy a légierőnél Izrael első űrhajósa, a Columbia katasztrófájában életét vesztett Ilan Ramón volt a parancsnoka. Mint López-Algería elmondta, mindhárom űrturista arra készül, hogy tudományos és ismeretterjesztő munkát is végezzen az űrrepülés idején.

Az Ax–1 küldetés a tervek szerint jövő januárban a Kennedy Űrközpont 39A indítóállásáról emelkedhet a magasba. A SpaceX Crew Dragon űrhajója dokkol az ISS-szel, ahol a négy vendég űrhajós nyolc napot tölt el az űrállomáson. A küldetés végrehajtásához még szükség van a NASA és az ISS nemzetközi partnerek jóváhagyására, ennek megszerzésén már dolgoznak. Az Ax–1 küldetés még egy elsőséget mondhat majd magáénak. Az eddigi űrturisták ugyanis kivétel nélkül állami űrrepülésekre fizettek be, ezzel szemben az Ax–1 lesz az első teljes egészében magán finanszírozású orbitális űrrepülés.

Mint olvasóink számára ismert, a SpaceX a NASA megbízásából fejlesztette ki a Dragon teherűrhajó személyszállító változatát, a Crew Dragont, amellyel a tavaly nyári próbarepülésen két, októberben pedig négy űrhajóst vittek az ISS-re. A Crew Dragon következő repülése április 20. körül várható.


A Crew Dragon űrhajó a Kennedy Űrközpont 39A indítóállásában. (Kép: SpaceX)

A pénzügyi részletek természetesen nem ismertek, de néhány érdekes adat azért napvilágot látott. Eszerint a NASA fejenként és éjszakánként közel 35 ezer dollárt számít fel a látogatók ISS-en töltött idejéért. Ennek harmadát az életfenntartó rendszer használatáért kell fizetni, az ISS mellékhelyiségét is beleértve, míg kétharmadát az élelemért, a levegőért és a testedzést szolgáló eszközök használatáért számítják fel. (Az összeg kétségtelenül magas, de a Földön a legdrágább szállodákban is hasonló nagyságrendben mozog egy éjszaka ára. Igaz, ott ezért a pénzért tágas lakosztály áll a vendégek rendelkezésére, sőt a levegőért sem kell külön fizetni. – B.E.) Ezen felül a NASA óránként 17 500 dollárt számít fel akkor, ha az ISS-en dolgozó hivatásos űrhajósoknak bármilyen módon foglalkozniuk kell a látogatókkal. Ezek az összegek azonban csak töredékét teszik ki annak a viteldíjnak, amelyet a Crew Dragon fizető utasainak le kell szurkolniuk a repülésért, ez ugyanis várhatóan meghaladja a fejenkénti 50 millió dollárt. (Összehasonlításképpen: a NASA 90 millió dollárt fizetett a Roszkoszmosznak, hogy tavaly ősszel Kate Rubins Szojuzzal feljusson az űrállomásra.)

Az Axiom Space azt tervezi, hogy a kereslettől függően akár évente két utazást is felajánlhat fizető űrturistáknak, de ezt a magasabb prioritású repülések is befolyásolhatják. Emellett, mint arról korábban írtunk, az Axiom Space saját, kereskedelmi hasznosítású moduljait is szeretné az ISS-hez kapcsolni.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024