Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Inspiration4: újabb mérföldkő az űrturizmusban (1. rész) A tervek szerint szeptember 16-án áll Föld körüli pályára a soron következő CrewDragon űrhajó, fedélzetén csak és kizárólag turistákkal. Nem az ISS-hez tartanak… A küldetés A tervek szerint a személyszállító Crew Dragon egy Falcon-9 rakétával startol a floridai Kennedy Űrközpont LC-39A jelű indítóállásból, hogy az emelkedés végén mintegy 590 km magas, 51,6° hajlásszögű Föld körüli pályára álljon. Az űrhajó fedélzetén – az asztronautika történetében először – egyetlen hivatásos űrhajós sem utazik, ott kizárólag csak űrturisták (amatőrök) foglalnak majd helyet. Ha minden jól megy, három nappal később – a szokásos módon – egy aerodinamikus, majd ejtőernyős fékezést követően az űrhajó vízre száll. A tervezett űrrepülés rengeteg elemében hoz újdonságot, illetve elsőséget.
A személyzet Bár az űrutazók nem űrhajósok, és hajójuk a személyzet beavatkozása nélkül fog üzemelni, azért – biztos, ami biztos alapon – mind a négy fő jól csengő státuszt kapott.
Balról jobbra: J. Isaacman, H. Arceneaux, S. Proctor és C. Sembroski augusztus 30-án Cape Canaveralen az űrruha- illetve üléspróbán. (Fotó: SpaxeX / Inspiration4)
A repülés „parancsnoka” – egyben a küldetés ötletgazdája – a dollármilliárdos Jared Isaacman (38 éves), aki ülőhelyenként mintegy 50 millió dollárt fizetett a SpaceX-nek a repülését. Azaz az összes ülőhelyet ő finanszírozta. Isaacman a Shift4Payments vezetője. Első repülőleckéit 2004-ben vette, majd 2009-ben körülrepülte a Földet. 2011-ben kereskedelmi pilóta jogosítást és BSc fokozatot szerzett a világ egyik legjobb repülő-műszaki egyetemén (Embry-Riddle Aeronautical University), egy évvel később pedig társalapítója volt a Draken International nevű repülési vállalkozásnak. A Draken neve a repülés világában mindenhol ismert. Ez a cég a sugárhajtóműves harci repülőgépek legnagyobb magánüzemeltetője a világon, mely légierők (elsősorban az Amerikai Légierő, U.S. Air Force, USAF) számára segít be a harcászati képzésekbe (leginkább az ellenség szerepében…).
A küldetésre másodikként kiválasztott személy a 29 éves, és gyermekkori csontrákból kigyógyult, a St. Jude-ban orvosasszisztensként dolgozó Hayley Arceneaux lesz, „vezető egészségügyi tiszt” megnevezéssel. Ha a repülés sikerrel jár, ő lesz az eddigi legfiatalabb nő és a legfiatalabb amerikai állampolgár, aki megfordult a világűrben. Egyúttal az első ember, aki csontprotézissel utazik a világűrbe. (A hölgyet korábban már bemutattuk, a cikkben videó is található.)
Sian Proctor „pilóta” (51) Guamon született, geológus, tanár, ismeretterjesztő és (kisgépes) magánpilóta. Környezettudományi BSc fokozatát az Edinboro Egyetemen, geológiai MSc-jét az Arizonai Állami Egyetemen, tudománytanár PhD-jét ugyanott szerezte. 2009-ben a NASA űrhajós-válogatásán több mint 3500 jelölt közül bekerült a legjobb 47 közé. Itt viszont már nem volt szerencséje, nem jutott be a 9 fős űrhajós osztályba. Most repül tehát először a világűrbe, de asztronautikai kötődése nem megkérdőjelezhető. Ő egy olyan sorsolás eredményeként került a személyzetbe, melyet azok között tartottak, akik adományaikkal a St. Jude kórházat támogatták.
Christopher Sembroski (42) „küldetésspecialistát” a Shift4Shop ügyfelei közül sorsolták ki. (Egészen pontosan egy barátját sorsolták ki, aki lemondott a repülésről, és helyét Sembroskinak ajánlotta.) Sembroski korábban az USAF mérnöke volt, jelenleg a Lockheed Martin adatmérnöke. Emellett amatőr csillagász és rakétaépítő, valamikor a huntsville-i Space Camp oktatója.
(Folytatjuk!)
| |||
|