Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Újraéledhet a Sea Launch? A tengeri műholdindításairól ismert vállalat többségi részvényeire egy orosz magáncég tett ajánlatot. Az üzlet hírét szeptember 27-én, a mexikói Guadalajarában tartott Nemzetközi Világűrkongresszuson (IAC) jelentették be. A Sea Launch az elmúlt évtizedben jelentős szerepet játszott a kereskedelmi műholdindítások nemzetközi piacán, de az utóbbi időben gyengélkedett, aktivitása leállt. A vevő egy orosz légitársaság üzemeltetője, az S7 Csoport. Az eladó a vezető állami tulajdonú orosz űripari vállalat, az Enyergija. Az üzlet tárgya a Sea Launch részvénycsomagjának 95%-a, a vételár a hírek szerint kb. 150 millió amerikai dollár. Bár az Enyergia eladja tulajdonrészét, a megállapodás értelmében továbbra is meghatározó beszállító partner marad. A Sea Launch fennmaradó része amerikai tulajdonban van, a Boeing cégnél. A Sea Launch működésével kapcsolatos megállapodások értelmében a cég fölött az amerikai hatóságok gyakorolják az ellenőrzést. A tranzakciót még jóvá kell hagynia az Egyesült Államokban a hadiipari külkereskedelmet és a nemzetközi befektetéseket szabályozó hatóságoknak is, ami 6-9 hónapot vehet igénybe. Az orosz magánbefektető, az S7 Csoport nagyra törő terveiben az indítási infrastruktúra felújítása, a műholdas startok újrakezdése és új üzleti modell bevezetése szerepel. A tervek szerint az üzlet hatósági jóváhagyását követően még másfél év szükséges a működés tényleges beindításához. Ez azt jelenti, hogy 2018 végére remélhető újra űrindítás a tengeri platformról.
A Sea Launch a Csendes-óceán Egyenlítőhöz közeli vizeiről, az Odyssey nevű úszó platformról hajtotta végre az indításokat, az irányítást egy parancsnoki hajóról végezve. Ezen a korábbi képen egy startra kész Zenyit-3SL rakéta is látható. (Kép: Sea Launch)
2014, a Sea Launch által szervezett utolsó start óta az eszközök használaton kívül várakoznak kaliforniai bázisukon, Long Beach kikötőjénél. A remények szerint az elkövetkező 15 év alatt akár 70 indításra is lehet számítani, ha az üzlet újra beindul. Szakítva az iparági hagyományokkal, a rakétákra nem előzetesen vennének fel megrendeléseket, hanem a tényleges legyártásuk után. A jelszó: először a rakéta, aztán a vevő!
A cég a továbbiakban is – legalább a kezdetekben, az első 15-20 indításnál – az ukrán gyártmányú Zenyit-3SL rakétákat szándékozik használni. A tranzakcióról és a tervekről tartott tájékoztatón optimistán nyilatkoztak az ukrán–orosz ellentétek hatásával kapcsolatban, mondván, hogy az együttműködés közös érdek. A Zenyit rakétákat az ukrán Juzsmas cég építi, a Blok-DM végfokozatok az orosz Enyergijánál készülnek.
A Sea Launch eddig 36 indítást végzett az Odyssey-ről, amely valójában egy átalakított északi-tengeri norvég olajfúró platform. Az 1999-től 2014-ig végrehajtott kísérletek közül 32 járt sikerrel, három teljes és egy részleges kudarc szerepel még a mérlegben. A rendszert kifejezetten nagy méretű, geostacionárius pályára szánt távközlési műholdak számára találták ki. Az Egyenlítő közelsége segít a Föld forgásából adódó kerületi sebesség minél jobb kihasználásában.
| |||
|