No még nem a rakéta, hanem az ára. A NASA főfelügyelői hivatalának friss jelentése szerint 2021-es bemutatkozásáig bő 18 milliárd dollárba kerülhet majd a nagyrakéta kifejlesztése.
Az SLS (Space Launch System) rakétát az amerikai űrhivatal az Artemis holdprogramja céljára szeretné használni. Építésének fővállalkozója a Boeing, a szilárd hajtóanyagú gyorsítórakétákat a Northrop Grumman, a fő hajtóműveket az Aerojet Rocketdyne szállítja hozzá. A projekt állását vette górcső alá a NASA főfelügyelői hivatala, és a kedden nyilvánosságra hozott jelentésük nem túl biztató.
Az SLS bemutatkozó repülése jelenleg már két éves késedelmet szenvedett, és mintegy 2 milliárd dollárral többet költöttek rá, mint eredetileg tervezték. A költségtúllépés oka többrétű, voltak műszaki problémák és közrejátszott a követelmények menet közbeni megváltozása is. A rakéta második – az első emberes – repülésének bizonytalan időpontja sincs jó hatással. Mindezek miatt 2023-ig még magasabbra, összességében 23 milliárd dollárra kúszhat az SLS bekerülési költsége.
Egyelőre még fantáziaképen az SLS első változatának (Block 1) indítása. (Kép: NASA)
A 2019. decemberi állapot szerint a NASA 14,8 milliárdos kötelezettséget vállalt, és összesen 17,4 milliárdot tervezett költeni at Artemis-1 repülésig a rakétafejlesztésre. Azonban a 2020. novemberi startdátum már 2021 tavaszára csúszott, ami 18,3 milliárdosra növelheti a számlát. A hivatal 2018-as auditjában a késésekért elsősorban a Boeing tevékenységét okolta, nem utolsó sorban a projekt menedzselésével kapcsolatos hiányosságok miatt. Az ajánlások alapján történtek változások, de a jelek szerint nem elegendő mértékben.
Az Artemis program célja, hogy 2024 végéig űrhajósok érjék el a Hold felszínét, méghozzá a déli pólus közelében. A Trump-kormányzat nemrég 4 évvel előre hozta a céldátumot a NASA korábbi terveiben szereplő 2028 helyett. Az űrhivatal a fejlesztés alatt álló, kétfokozatú SLDS rakétával indítandó Orion űrhajót szándékozik bevetni a feladatra. Az Orion a Lockheed Martin vezetésével épül. Az Orion Artemis-1 jelű repülése még automata üzemmódban zajlana, az Artemis-2 a Hold megkerülésére vinné utasait (2022-ben vagy 2023-ban), és az Artemis-3 lenne a program első holdraszállása.
Az Artemis-1 szállítására készülő rakéta első fokozatát jelenleg a NASA Stennis Űrközpontjában (Mississippi) tesztelik, aminek a vége egy teljes hosszúságú hajtóműpróba lesz. Ha minden rendben zajlik, az idei év vége felé a hatalmas méretű fokozatot átszállítják a majdani starthelyre, a floridai Kennedy Űrközpontba, ahol megkezdődnek az indítás előkészületei.
Az SLS első fokozatát januárban állították fel a Stennis Űrközpont B-2 jelű tesztállásába. (Kép: NASA / SSC)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Óriásrakéta munkát keres
Hold-hírek
Felgyorsított Hold-terv
Orion, SLS nélkül?
Újabb logók
SLS: 2020-ra csúszik
SLS: 2019-re csúszik
Tovább kúszik felfelé az SLS rakéta ára (Spaceflight Now)