A GLONASSZ rendszer további bővítését szolgáló mesterséges holdak Proton rakétával indultak Bajkonurból.
Érdekesség, hogy a sikeres start csupán 51 nappal követte a Proton előző, kudarccal végződött indítását, amelynek során egy japán távközlési műhold veszett oda. (A vizsgálatok szerint a sikertelenséget akkor az első és a második fokozat elválasztását beindító parancsot közvetítő kábel hibája okozta.)
A GLONASSZ műholdjai három különböző pályasíkban keringenek, a teljes konfigurációban 8-8 (összesen tehát 24) holddal. Jelenleg 10 műhold aktív. (A most felbocsátott három új űreszköz rendszerbe állítása még némi időbe telik.) Három további műholdat – az orosz űrügynökség információi szerint – ideiglenesen kikapcsolva tartanak. A mostani űreszközök a GLONASSZ-M jelű generációba tartoznak, a korábbiakhoz képest megnövelt, hét évig tartó névleges élettartammal. Az oroszok azon igyekeznek, hogy a műholflotta mielőbb elérje a teljes kiépítettséget. A mostani tervek szerint ez 2009-ben következhet be.
Az GLONASSZ globális műholdas navigációs rendszer – az amerikai GPS orosz megfelelője – három új holdja október 26-án, magyar idő szerint 9:35-kor emelkedett a magasba. Három és fél órával később a műholdak rendben elváltak az utolsó rakétafokozattól. Az Egyenlítő síkjához képest 64,8 fokos szögben hajló pályájuk kb. 20 ezer km magasban húzódik.
Kapcsolódó cikkek:
Hordozórakéta-hiba Bajkonurban
A GLONASSZ három új holdja
Hat új GLONASSZ-hold az év végéig
Kapcsolódó linkek:
Három GLONASSZ hold indult Proton rakétával (SpaceflightNow)