A Lucs-5B az űrállomás és a földi irányítók kommunikációját segíti majd, a Jamal-300K hagyományos műholdas távközlési feladatokat lát el, főleg Oroszország területét elérve.
A startra november 2-án, magyar idő szerint nem sokkal éjfél előtt (22:04-kor) került sor. Ekkor Bajkonurban már november 3-át írtak, így ez a dátum kerül majd hivatalosan a Lucs-5B és a Jamal-300K jelzésű távközlési műholdak neve mellé az indítási listákon. Az orosz Proton-M hordozórakéta és a Briz-M végfokozat segítségével az űreszközök geostacionárius pályára kerülnek.
A Proton rakéta indítási előkészületei a kazahsztáni Bajkonurban: a függőleges helyzetbe állítás október 30-án. (Kép: Roszkoszmosz)
A Lucs-5B annak az orosz távközlési műholdrendszernek a tagja, amely az alacsony Föld körüli pályán repülő űreszközök, nem utolsó sorban a Nemzetközi Űrállomás (ISS) és az orosz földi követőállomások közötti folyamatos kommunikációs kapcsolatot hivatott biztosítani – akkor is, ha közvetlenül épp nincsenek az állomások látókörében. Tavaly decemberben indult a hasonló feladatot ellátó Lucs-5A, amely a korábbi tervek szerint 16° nyugati hosszúság fölött állomásozott volna, de végül 95° keleti hosszúsághoz irányították a 36 ezer km magasan húzódó geostacionárius pályán. Most a frissen felbocsátott Lucs-5B tart az eredeti hely felé. Az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz) szolgálatában álló Lucs-5 holdak S- és Ku-sávú adatátvitelt használnak. A Lucs-5B ezen kívül lézeres kommunikációs berendezést is vitt magával.
A Proton rakéta másik hasznos terhe, a Jamal-300K távközlési hold üzemeltetője a Gazprom Space Systems. A közepes méretű (1,6 tonnás) űreszköz 8 C-sávú és 18 Ku-sávú transzpondert visz magával, 90° keleti hosszúság fölé. Innen Oroszország egész területét, valamit a környező országokat is elérheti. A C-sávú kapacitást hagyományos műholdas távközlési feladatokra (tévéműsorok sugárzására, telefonos és internetes adatátvitelre) használják majd. A Lucs-5B-hez hasonlóan a Resetnyev cégnél épült műhold tervezett élettartama 14 év. A megadott pozícióban jelenleg működő Jamal-401-et átirányítják 163,5° keleti hosszúság fölé.
Kapcsolódó cikkek:
Kettős start Protonnal
Októbertől indulhatnak újra a Protonok