Orosz katonai távközlési műholdak indultak pénteken Pleszeckből.
A Rokot hordozórakéta egy Briz-KM végfokozat segítségével állított pályára három Sztrela-3M (Rodnyik) típusú műholdat. A hidegháborús időkben kifejlesztett kétfokozatú SS-19 Stiletto (UR-100N) interkontinentális ballisztikus rakétából átalakított Rokot november 30-án, magyar idő szerint 3:27-kor emelkedett a magasba a katonai kezelésben levő észak-oroszországi indítóhelyről.
(Kép: Hrunyicsev)
Az alacsony pályás Rodnyik műholdak hálózata arra szolgál, hogy a Földről küldött rádióüzeneteket a fedélzeten tárolják majd a címzettnek kézbesítsék. A rendszert az orosz hadsereg használja. A műholdak legújabb, 3M jelű generációjában a mostaniak voltak a 16., 17. és 18. számú példányok.
Amerikai követési adatok szerint az űreszközök mintegy 1500 km-es magasságban húzódó pályára kerültek a startot követően. Pályahajlásuk 82,5°. A megfigyelések szerint azonban a várt néggyel (három műhold plusz a rakéta-végfokozat) szemben öt objektum jelent meg a Föld körül, ami arra utal, hogy volt egy további műhold is a hasznos teherben. Korábban is volt már ilyenre példa Sztrela startok alkalmával. Elemzők szerint az eltitkolt kilétű űreszközök feladata Föld körüli pályán végzett megközelítési kísérletek végrehajtása lehet.
A katonai Sztrela (Rodnyik) műholdak gyártója a Resetnyev vállalat, amely a rendszer polgári megfelelője, a Gonyec űreszközeit is készíti. A Hrunyicsev vállalat Rokot–Briz hordozóeszköze idén másodszor, összességében 2000 óta 29-edik alkalommal volt munkában. Az egyszerre közel 2 tonna tömeget alacsony pályára állítani képes Rokot nyugdíjazásáig már nem sok indítás maradt hátra. A kereskedelmi alapú értékesítést szervező német–orosz Eurockot vegyesvállalat az európai Sentinel-3B földmegfigyelő műhold áprilisi startja után be is szüntette működését. Ez annak a jele, hogy a fennmaradó Rokot indításokkal orosz (katonai) műholdakat terveznek felbocsátani. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Három Sztrela
Elindult a Sentinel-3B
Három Sztrela műhold startja Rokot rakétával (Spaceflight Now)