A GLONASSZ rendszer legújabb tagja egy Szojuz-2.1b rakétával állt pályára az észak-oroszországi starthelyről.
A GLONASSZ-M sorozatú, 759. sorszámú műhold indítása december 11-én, magyar idő szerint 9:54-kor történt. Az orosz navigációs műholdrendszer hasonló szerepet tölt be, mint az amerikai GPS, és ugyancsak katonai irányítás alatt működik. A startot eredetileg egy nappal korábbra tervezték, de technikai okokból el kellett halasztani.
Egy 1415 kg tömegű GLONASSZ-M (Uragan-M) műhold. A navigációs rendszereket – hogy mindig legyen elegendő működőképes tagjuk a Föld körül egyenletesen elosztott pályákon – időről időre frissíteni kell. (Fantáziakép: Resetnyev)
Ahogy többi társa, úgy a most felbocsátott űreszköz is közepes (kb. 19 100 km-es) magasságban húzódó körpályáról sugározza majd navigációs rádiójeleit a vevőberendezések felé, amelyek pontos hely- és időmeghatározást biztosítanak felhasználóiknak. Legutóbb május végén frissítették a rendszert, az akkori pleszecki indításkor emlékezetes módon villám csapott a levegőben emelkedő hordozórakétába, de ez szerencsére semmi bajt nem okozott.
A Szojuz-2 rakéta különböző változatainak idén ez volt a hatodik startja Pleszeckből. Ezen az indítóhelyen először 2004-ben mutatkozott be ilyen hordozórakéta, amelynek jelenleg a 2.1a, 2.1b és 2.1v variánsai vannak használatban. Elődjük a Szojuz-U típus volt, amely Pleszeckben 1973-tól egészen 2012-ig volt használatban. Ezen időszak alatt 435 startot végeztek vele innen, különböző célú műholdakat juttatva Föld körüli pályára.
Érdekesség, hogy a mostani start a pleszecki 43. számú komplexum 3. indítóhelyéről történt. Innen több mint 17 éve (!), egy 2002-es, jelentős rombolást okozó startbaleset óta nem hajtottak végre űrindítást.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
GLONASSZ, villámmal
A GLONASSZ is bővült
GLONASSZ hold Pleszeckből
A fejlődő GLONASSZ
Új GLONASSZ-M műhold indult Pleszeckből (Interfax)
Rég nem használt indítóállást vettek újra birtokba Pleszeckben (nasaspaceflight.com)