Az orosz navigációs műholdrendszer legújabb generációjába tartozó űreszköz Pleszeckből indult.
A GLONASSZ-K 17L (K1 No. 5) jelzésű indítás során egy Fregat végfokozattal felszerelt Szojuz-2.1b rakéta állította közepes (közel 20 ezer km) magasságú Föld körüli pályára a navigációs műholdat. A start október 10-én magyar idő szerint 4:52-kor történt az észak-oroszországi indítóhelyről. A katonai ellenőrzés alatt levő, de számos polgári alkalmazásra is elterjedt GLONASSZ rendszer („az orosz GPS”) legmodernebb műhold-generációjából, a K sorozatból ez volt összességében az ötödik indítás, ebben az évben pedig már a második. Az előző GLONASSZ-K (16L) start július 7-én történt ugyaninnen, ugyanilyen rakétával.
Egy GLONASSZ-K műhold 1:1 méretarányú makettje a 2011-es hannoveri CeBIT kiállításon. (Kép: By MKonair - Flickr: Cebit 2011 Navigation Spacecraft, CC BY-SA 2.0)
A navigációs műholdrendszerek teljes kiépítéséhez szükséges működő darabszámnak mindig meg kell lenni a megbízható és pontos szolgáltatáshoz. Ugyanakkor idővel a régebbi űreszközök elöregszenek, felmondják a szolgálatot, ezért szükség van a pótlásukra. Nincs ez másképp a GLONASSZ esetében sem, ráadásul a korábbi, M sorozatú – most már nem gyártott – műholdak tipikus élettartama is rövidebb, mint az új K szériába tartozóké. Ez utóbbiak mostanára tényleg sorozatgyártásban készülhetnek, erre utal a két egymást követő start között eltelt rövid idő. Az űreszközöket a Resetnyev vállalatnál építik Zselenogorszkban.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
GLONASSZ-K start Pleszeckből
Új műhold a GLONASSZ új generációjába
GLONASSZ: új generáció sorozatgyártásban
GLONASSZ-K: a modernizáció lassan folytatódik
GLONASSZ: itt a legújabb generáció
Az ötödik GLONASSZ-K műhold (Russian Space Web)