A Metyeor-M2 sorozat négyes sorszámú darabja mellett 18 apró potyautas műholdat is magával vitt a Vosztocsnijból indított Szojuz rakéta. Az egyiket Iránból.
A Fregat végfokozattal felszerelt Szojuz-2.1b rakéta startjára február 29-én magyar idő szerint 6:43-kor kerítettek sort a távol-keleti orosz indítóhelyről. Vosztocsnijból idén ez volt az első űrindítás. A fő hasznos teher a Metyeor-M2 (Meteor-M2) sorozat 4-es sorszámú tagja volt. A 2009-ben kezdett Metyeor-M széria időjárási műholdjai alacsony poláris napszinkron pályán működnek. Feladatuk a meteorológiai előrejelzések segítése, a felhőborítás, a ciklonok figyelése, a felszíni és légköri hőmérsékletre, a levegő páratartalmára vonatkozó mérések végzése, a sarkvidéki jégtakaró tanulmányozása és a hajózás segítése. Feltételezhető, hogy adatai katonai célokra is alkalmazzák.
A számozás ellenére immár a hatodik Metyeor-M műholdról van szó. Hogy jön ez ki? A 2009. szeptemberi első startot követően a Metyeor-M2 2014 júliusában állt pályára. Az utána következő Metyeor-M2-1 2017 novemberében egy startbalesetben odaveszett. Pótlására a Metyeor-M2-2 2019 júliusában indult, az előző példány (M2-3) pedig tavaly júniusban startolt. (A régebbi indításokról szóló cikkeink fordított időrendi sorrendben a lap alján megtalálhatók. – A szerk.)
Egy közel 3 tonna tömegű Metyeor-M2 időjárási műhold rajza. Névleges működési éllettartamuk legalább 5 év. (Kép: Roszkoszmosz)
A másodlagos hasznos terhet 18 különböző kis műhold – zömében orosz CubeSat – alkotta. Az orosz műholdak földmegfigyelési (Zorkij-2M-2), illetve a tengeri hajóforgalmat regisztráló céllal épültek. Ez utóbbi SITRO-AIS konstellációba egyszerre 16 új műholdat küldtek.
Egy kivétel volt: az iráni Pars-1 mikroműhold, amely hivatalosan földmegfigyelési céllal épült. A startot az iráni állami tévé egyenes adásban közvetítette. Mint emlékezetes, januárban Teherán egyetlen starttal három kisebb holdat állított pályára – mindössze egy héttel azután, hogy a Forradalmi Gárda egy kutató (?) műholdját is felbocsátották. Ezek az űreszközök saját rakétákkal jutottak a világűrbe, nem úgy, mint a Khayyam távérzékelő műhold, amelyet szintén az oroszok indítottak, de a kazahsztáni Bajkonurból, 2022-ben. Nyugati elemzők véleménye szerint a két rakétaindításért cserébe Oroszország hozzáfér az iráni műholdak adataihoz, és azokat fel is használja az Ukrajna elleni háborújában.
Az indítás előkészítése Vosztocsnijban. (Kép: Roszkoszmosz) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Orosz időjárási műhold és 42 másik
Orosz meteorológiai hold
Elveszett egy és még 18 műhold Vosztocsnijból
Orosz meteorológiai hold és hat másik
Bajkonuri nagyüzem
Egy rakéta, három műhold Iránból
Iráni műhold új rakétával
Iráni kémműhold orosz rakétával
Metyeor-M2-4 indítás (Russian Space Web)