Az orosz távol-keleti starthelyről két nagyobb műhold és sok kicsi CubeSat állt pályára.
A hordozórakéta egy Fregat-M végfokozattal felszerelt Szojuz-2.1b volt. Az indítás november 5-én magyar idő szerint 0:18-kor történt a Vosztocsnij űrközpontból. A fő hasznos teher az Ionoszfera-M műholdsorozat első két tagja, az 1-es és 2-es számú űreszközök voltak. Ezek a földi légkör legfelső, ionizált rétegét, valamint bolygónk magnetoszféráját és sugárzási környezetét vizsgálják majd többféle tudományos műszerrel. Az Orosz Tudományos Akadémia Űrkutatási Intézete (IKI) által vezetett program négy ionoszféra-kutató műholdat tartalmaz. Ezek 800 km körüli magasságú poláris napszinkron körpályán végzik megfigyeléseiket, egy-egy pályasíkban 2 műholddal. Közülük az egyik párost bocsátották most fel.
A két Ionoszfera és 53 másik műhold startra való előkészítése. (Kép: CENKI / Roszkoszmosz)
A két, egyenként kb. 400 kg-os műhold mellett a GK Launch Services vállalat által kereskedelmi alapon szervezett több mint 50 nanoműhold (CubeSat) is bekerült a rakéta orrkúpja alá. A költségmegosztásos indítás túlnyomórészt hazai (orosz) megrendelők, főleg különböző egyetemek, de kutatóintézetek és cégek műholdjait vitte fel. De volt a CubeSatok között két iráni (ezekről nemrég említést tettünk) és egy zimbabwei műhold (ZimSat-2), valamint egy orosz–kínai együttműködésben épült űreszköz (ASRTU-1) is. A legnagyobb adag, 24 darab SITRO-AIS műhold a Sitronics vállalattól érkezett, ezekkel a hajók mozgását követik majd azok automatikus rádiós jeladói (Automatic Identification System, AIS) alapján. A több tucatnyi apró műhold között elsősorban technológiai demonstrációs, földmegfigyelő, távközlési (Internet of Things, IoT), oktatási, de csillagászati megfigyelésekre készült példányok is voltak.
Az egyetemi műholdas projekteket összefogó Space-π keretében most felbocsátott 16 különböző CubeSat, köztük 14 darab 3 egységnyi (3U) és 2 darab 6 egységnyi (6U) méretű. (Kép: Space-π) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Iráni (z)űrügyek
Orosz időjárási műhold és 42 másik
Orosz meteorológiai hold
Látogatás Vosztocsnijon
Space-π honlap