Az idei első orosz műholdfelbocsátás révén titkos katonai űreszközök indultak az északi starthelyről.
A Szojuz-2.1v hordozórakéta hasznos terhével kapcsolatban igazából csak találgatnak, hiszen annak mibenlétét nem hozták nyilvánosságra. A műholdak az orosz katonai célú űreszközök megszokott számozásában a Kozmosz-2581-től Kozmosz-2584-ig terjedő jelzéseket kapták. (Frissítés: újabb információk szerint csak három műhold volt, tehát Kozmosz-2583-ig, a negyedik talán a rakéta végfokozata lehet.) A start a havas Pleszeckből február 5-én magyar idő szerint 4 óra körül történt. Mindenesetre ez volt 2025-ben az első űrindítás Oroszországból.
(Kép: TASZSZ / Orosz Védelmi Minisztérium)
Egyes feltételezések szerint a Nivelir-L sorozatba tartozó műholdakról lehet szó. Ezeket más országok műholdjai utáni kémkedésre is alkalmazzák. Amikor 2019 nyarán az első ilyen műholdcsoport indult, a szűkszavú hivatalos közlemény célként azt jelölte meg, hogy a műholdak az űrbeli környezet hatásait vizsgálják és a földi katonai radaros követőhálózat számára kalibrációs céltárgyakként szolgálnak.
Az amerikai követési adatok a pálya elérése után öt különálló objektumról tanúskodnak. Ezek egyike az alacsony elliptikus pályám maradt második rakétafokozat lehet. Négy másik 580 km körüli magasságú, 82° hajlásszögű körpályára állt.
A Szojuz-2.1v a rakétacsalád legkisebb tolóerejű, 2013 decembere óta használt tagja. Első fokozatát mindössze egy NK-33 hajtómű alkotja, vagyis nincsenek rajta oldalsó segédrakéták. Állítólag most használták utoljára a Volga végfokozattal kombinálva.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Bemutatkozott a Szojuz-2.1v
Négy orosz katonai műhold
Szojuz-2.1v rakétával indult az idei első orosz űrküldetés (Russian Space Web)