A Francia Guyanában levő az európai starthelyről nemsokára orosz Szojuz rakétákat is indíthatnak.
Egyelőre még így néz ki a leendő startállás, amelynek építését hivatalosan, ünnepélyes keretek közt február 26-án nyitották meg.
Az eseményen megjelent Jean-Jacques Dordain, az ESA főigazgatója, Yannick d'Escatha, a CNES francia űrügynökség elnöke, Jean-Yves Le Gall, az európai hordozórakétákat építő Arianespace cég főigazgatója és Anatolij Perminov, a Roszkoszmosz orosz űrügynökség vezetője. A Szojuz rakéták kapacitását lényegesen növeli majd, hogy egy, az Egyenlítőhöz közeli indítóhelyet használhatnak. Ezzel távközlési műholdakat állíthatnak geostacionárius pályára, az európai Galileo műholdrendszer elemeit közepes magasságú pályára, földmegfigyelő holdakat poláris pályára, de bolygóközi űrszondák indítása is szóba jöhet. A Szojuz jól kiegészíti majd az Ariane-5 nehézrakéta és a kisebb teljesítményű európai Vega szolgáltatásait.
A Jurij Gagarin bajkonuri indítóállásából származó, Kourouban elhelyezett darab hivatott jelképezni az Szojuz rakétaindítások folytonosságát (Képek: ESA/CNES/ARIANESPACE/photo Optique Vidéo du CSG)
A legendásan megbízható Szojuz hordozóeszközök nehezen utánozható statisztikával rendelkeznek: eddig 1713 alkalommal startoltak, 1661 műholdat, 91 orosz és 40 más nemzetiségű űrhajóst juttattak a világűrbe.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szojuz, régészet, Dél-Amerika
A Szojuz indítóállás építkezéséről Kourouban (ESA)