Befejeződött a három GLONASSZ műhold elvesztését okozó sikertelen december 5-i indítás vizsgálata. Az orosz hordozórakétával minden rendben, december végén már újra használhatják is.
Épp egy hete, múlt vasárnap történt, hogy az orosz navigációs műholdrendszer három új tagját pályára állítani hivatott bajkonuri start szerencsétlen véget ért. Bár a Proton hordozórakéta a repülés elején rendben látszott működni, a műholdak mégsem érték el a számukra kijelölt pályát. Ehelyett a Csendes-óceán vizébe csapódtak és megsemmisültek.
Az orosz hatóságok által lefolytatott vizsgálatnak már meg is van az előzetes eredménye. Eszerint a kínos hiba nem magával a Proton hordozórakétával, hanem a rá szerelt végfokozattal kapcsolatban merült fel. Ez a fokozat felelős maguknak a műholdaknak a végső pályára állításáért. Egy fatális tévedés történt, amikor az utolsó fokozatot a Földön hajtóanyaggal töltötték fel. Tudni kell, hogy a DM jelzésű fokozatnak most először alkalmazták egy új, 3. számú változatát (Blok DM-3). Ennek a korábbi változaténál nagyobb az üzemanyagtartálya. A feltöltést végző szakemberek ugyanakkor egy elavult műszaki leírás alapján dolgoztak, és az abban meghatározott százalékos mértékben juttattak oxidáló anyagot a tartályba. A jóhiszeműen túltöltött DM-3 végfokozat tömege így a kelleténél nagyobb lett. A Proton harmadik rakétafokozata így nem tudta a végfokozatból és a három műholdból álló terhét elég magasra juttatni.
Mivel a Proton első három fokozatának működésével kapcsolatban nem merült fel hiba, elhárult az akadály az orosz nehézrakéta következő betervezett startja elől. Ez nem orosz kormányzati megrendelésre, hanem kereskedelmi alapon, az International Launch Services (ILS) vállalat szervezésében történik, előre láthatólag december utolsó hetében (eredetileg 19-én szerették volna). Mivel az ILS indításai egy másik végfokozatot (Briz-M) használnak, egy a múlt vasárnapihoz hasonló tévedés eleve kizárt. A rakéta hasznos terhe az Eutelsat számára épült KA-SAT nevű távközlési műhold lesz.
A közel 6,2 tonnás KA-SAT az EADS Astriumnál készült. Európa és a Földközi-tenger térsége számára nyújt majd szélessávú adatátviteli szolgáltatást, 82 nyalábban, geostacionárius pályáról. Egy adott időpontban egymilliónál is több felhasználó kapcsolódhat hozzá, kihasználva 70 Gbit/s-os teljes kapacitását.
(Fantáziakép: EADS Astrium)
A KA-SAT indítása után az ILS jövő márciusra tervezi a következő startot, ami egyben a Proton rakéta első felszállása lesz 2011-ben. Akkor két műhold, a kazah Kazsat-2 és a SES-3 kereskedelmi távközlési hold lesz a hasznos teher. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szerencsétlenül járt orosz navigációs holdak
Dupla műholdindítások Proton rakétákkal is
A GLONASSZ indítási kudarcának vizsgálata (Spaceflight Now)