A nagyteljesítményű orosz hordozórakéta Briz-M végfokozatának hibája augusztus elején két távközlési műhold vesztét okozta. Mostanra lezárult a vizsgálat.
Augusztus 6-án a Briz-M végfokozat hajtóművei a tervezett öt begyújtás közül már a harmadik közepén leálltak. Így az indonéz Telkom-3 és az orosz Express-MD2 nem érte el azt a pályamagasságot, ahonnan már saját erőből fel tudtak volna „kapaszkodni” a számukra kijelölt, 36 ezer km magas geostacionárius pályára. A szerencsétlenül végződött startot vizsgáló orosz állami bizottság már azonosította azt a komponenst a végső pályára állításért felelős rakétafokozatban, amely nem működött megfelelően. Kiderült, hogy az alkatrészt nem az előírásoknak megfelelő minőségben gyártották. A további Briz-M fokozatokban tehát ki kell cserélni.
A Protonok kereskedelmi hasznosítását végző ILS (International Launch Services) cég minapi bejelentése szerint a következő indítást október 14-re tűzték ki. A bajkonuri starthelyről az Intelsat-23 geostacionárius távközlési műhold állhat pályára. A Proton ezután orosz kormányzati megrendelésre november 2-án indítja a Lucs-5B-t és a Jamal-300K-t, ugyancsak távközlési feladatokra.
Nem az augusztusi volt az első az orosz űrtevékenységet az elmúlt egy-két évben ért csapások sorozatában. Az augusztusi incidens legmagasabb rangú „áldozata” Vlagyimir Nyesztyerov, a Protont gyártó Hrunyicsev vállalat főigazgatója volt, akit augusztus végén távolítottak el posztjáról.
A téma az ország legfelső politikai vezetőit is foglalkoztatja. Vlagyimir Putyin elnök (középen) augusztus 31-én folytatott megbeszélést Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettessel és Vlagyimir Popovkinnal (jobbra), a szövetségi űrügynökség (Roszkoszmosz) vezetőjével az orosz űrprogram helyzetéről. A politikusok személyi felelősöket, szervezeti változásokat, a minőségbiztosítás javítását szeretnék látni. (Kép: Kreml sajtóhivatal)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szerencsétlen műholdak
Októberben újra indulnak a startok Proton rakétákkal (Spaceflight Now)