A Proton hordozórakéta, amely az orosz navigációs műholdrendszer új tagjait vitte magával, nem messze a starthelytől felrobbant és a földbe csapódott.
A bajkonuri indítás ma, július 2-án, magyar idő szerint 4:38-kor történt. Az orosz nehézrakéta nem sokkal a felemelkedés után imbolyogni, hossztengelye körül forogni kezdett. Először vízszintes irányban repült, később visszafelé kezdett zuhanni. Még a földbe csapódás előtt széthullott, az első fokozat pedig pillanatokkal a leérkezés előtt egy nagy robbanással végezte. A startbalesetről készült rövid videofelvétel alább látható.
(Tsenki TV)
A rakétán az orosz GLONASSZ műholdas navigációs rendszer elöregedő űreszközeinek pótlására szánt M sorozatú műholdak voltak. Méghozzá egyszerre három (a 48., 49, és 50. számú), így a veszteség is óriási. Az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz) a mindössze fél percig tartó startkísérlet körülményeinek kivizsgálására szakértői bizottságot hozott létre. A Proton következő, július 21-ére tervezett, ezúttal kereskedelmi startját, az európai Astra-2E távközlési műhold pályára állítását nyilván el kell halasztani.
Ez volt összességében a Proton rakétacsalád tagjainak 388. indítása, 1965 óta. Idén már négy kereskedelmi startot végeztek, sikerrel. Az elmúlt 2-3 év során azonban öt alkalommal is gond akadt, bár jellemzően a végfokozattal, ami a műholdak végleges pályájának kialakítását végzi. A GLONASSZ rendszer pótlását legutóbb 2010-ben vetette vissza egy startbaleset, amikor ugyancsak három új műhold nem tudott pályára állni. Az akkori vizsgálat szerint a Blok-DM gyorsítófokozatot túltöltötték hajtóanyaggal.
Kapcsolódó cikkek:
Szerencsétlenül járt orosz navigációs holdak
15 év után megint teljes a GLONASSZ
Kapcsolódó linkek:
Három GLONASSZ holddal felrobbant a Proton rakéta (Spaceflight Now)