1976 óta először szeretnének visszatérni a Hold felszínére az orosz űrkutatók.
A héten másodszor indult Oroszországból egy Szojuz-2.1b/Fregat-M hordozóeszköz. Míg augusztus 7-én az ország északnyugati részén fekvő Pleszeckből egy új sorozatú GLONASSZ navigációs műholdat állítottak pályára, addig a mostani start helyszíne a távol-keleti Vosztocsnij űrközpont volt. A Luna-25 holdszondát szállító rakéta augusztus 11-én magyar idő szerint 1:10-kor emelkedett a magasba.
A Holdon való leszállásra készült Luna-25 űrszondát ráhelyezik a hordozórakéta Fregat-M végfokozatára. (Kép: Roszkoszmosz)
A starthely közelében egy kis falu lakosságát az esemény előtt elővigyázatosságból ki kellett telepíteni, mivel kis eséllyel, de előfordulhatott, hogy a környéken esik le a Szojuz rakéta egyik elhasznált fokozata. A Habarovszki határterületen fekvő Sahtyinszkij nevű település 26 lakója kárpótlásképp végignézhette az indítást és még egy reggelire is megvendégelték őket.
Az 1750 kg induló tömegű Luna-25 leszálló űrszonda a Roszkoszmosz új holdkutató programjának (Luna-Glob) első fázisát jelenti. Feladata égi kísérőnk déli pólusvidékének helyszíni kutatása lesz. Vizsgálja többek között a felszíni kőzettakaró (regolit) anyagát, a Hold exoszférájának (vékony és ritka légkörének) plazma- és porösszetételét. Tudományos műszereinek összes tömege 31 kg. Elhelyeztek rajta egy robotkart, amelynek segítségével akár 15 cm-rel a felszín alá fúrhatnak és anyagmintákat gyűjthetnek. A Luna-25-öt – a szintén a Holdra tartó, és nagyjából egy időben megérkező indiai Csándráján-3 (Chandrayaan-3) leszállóegységgel ellentétben – hosszú időtartamú működésre tervezték, vagyis át kell vészelnie a 14 napos holdi éjszakák sötétjét és hidegét is. A remények szerint legalább egy éven át szolgálhat majd adatokkal.
A Luna-25 a Holdon. (Fantáziakép: NPO Lavocskin)
A Luna-25 leszállóhelye a holdi déli sarkvidék közelében fekvő, közel 100 km átmérőjű, becsapódásos eredetű Boguslawsky-kráter (déli szélesség 72.9°, keleti hosszúság 43.2°). Oroszos hangzása ellenére a kráter névadója Palm Heinrich Ludwig von Boguslawski (1789–1851) német csillagász. A még július közepén indult indiai Csándráján-3 hosszú és összetett repülésével ellentétben a Luna-25 a tervek szerint 5 nappal a start után pályára áll majd a Hold körül, és öt–hét napos keringést követően kísérlik meg vele a sima leszállást. (Az indiaiak jelenleg augusztus 23-ra tervezik a landolást, így egyelőre kérdéses, hogy melyik űrszonda lesz az első, amely az űrkutatás történetében először leszáll a Hold déli pólusvidékén.)
A Luna-25 tartalék (felső felirat) és elsődleges leszállóhelyei, a Csándráján-3 tervezett leérkezési helyei, valamint az előző sikertelen leszállási kísérletet végző indiai szonda (Csándráján-2) Vikram egységének becsapódási helye (piros kör) a Holdon, egy idén év elején készült térképen. (Kép: The Federal)
A Luna-Glob további tervezett küldetései közül a Luna-26 az égitest felszínét fogja térképezni, a Luna-27 mintákat gyűjt a felszínről, a Luna-28 elhozza azokat a Földre, a Luna-29 pedig egy nagy méretű holdjárót juttat el égi kísérőnk felszínére. Ezeknek a tervezett indítási időpontjait azonban talán most még nem érdemes feljegyezni, hiszen egy ilyen nagyszabású programban késések előfordulhatnak. Ami a most indult Luna-25-öt illeti, a neve már egy 2006-os cikkünkben felbukkant. Akkor legkésőbb 2012-re prognosztizálták az orosz holdkutatási űrszondás program folytatását, most pedig már egy bő évtizeddel később járunk. 2021 elején az évi bajkonuri indításról volt szó, aztán sorra jelentették be a program csúszásait. 2022 tavaszán az Oroszország által Ukrajna ellen folytatott háború miatt megszakadt a tudományos együttműködés, a helyzetre való tekintettel az Európai Űrügynökség (ESA) kiszállt a programból. (A történetet a lap aljáról elérhető korábbi cikkeink alapján lehet rekonstruálni.) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Oroszország újabb holdszondát indít!
Mi várható 2021-ben? (3. rész)
GYORSHÍR: Csúszik a Luna-25
Mi várható 2022-ben? (3. rész)
A Holdra sem mennek az oroszokkal
Mi várható 2023-ban? (3. rész)
A Luna-25 indítása elé (Reuters)
Orosz űrszonda indult a Holdra, 1976 óta először (Spaceflight Now)