A Mars felé idén ősszel indítani kívánt orosz űrszonda nem készül el időre, ezért meg kell várnia a két év múlva ígérkező újabb indítási ablakot.
A rossz hír hetek óta ismét szárnyra kapott, ahogy közeledett a startra eredetileg kitűzött október közepi időpont. A késedelem egyes szakértők számára már idén tavasszal nyilvánvalónak tűnt, ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk. A hivatalos bejelentésre ugyanakkor még mindig várni kell...
Hasonló sorsra jutott korábban az amerikaiak Mars Science Laboratory (MSL) szondája. Így a Földről a Mars felé vezető, energetikailag kedvező pályát 2011 végén az amerikaiak és az oroszok is kihasználják.
A Fobosz-Grunt a Mars nagyobbik, Phobos nevű holdjára indul majd, ahol leszáll a felszínre. Egyik fő célja talajminta visszajuttatása a Földre. A Fobosz-Grunt lett volna az első orosz vezetésű bolygóközi űrprogram, több mint egy évtizedes kihagyás után. (Ráadásul a legutolsó, az 1996-os Marsz-96 szonda is megsemmisült.) Az űreszközt tervező és készítő Lavocskin Egyesülés Moszkva melletti gyárban azonban nem sikerült a végére jutni a szükséges teszteknek, a szondát nem tudják időben Bajkonurba szállítani. A viszonylag rövid késés két évesre nagyítódik fel, mivel a Marshoz vezető pálya ennyi idő múlva lesz legközelebb elérhető.
A szondával együtt, egy Zenyit-3SLB hordozórakétával indult volna Kína első Mars-szondája (Jinghu-1, vagy angolosan átírva Yinghou-1) is, amely a bolygó körüli pályára állt volna. A késéssel egyben a kínaiak is két évig tartó várakozásra kényszerülnek. (Kép: CNSA)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Késik az orosz Naprendszer-kutatás újraindulása?
A nagy utazás: élőlények a Phobosra
Látogatás egy „műholdgyárban”
Mars Science Laboratory: 2011-re halasztva
A Fobosz-Grunt késéséről (Spaceflight Now)