A 2004-ben indított európai űrszonda lefékezett a Csurjumov–Geraszimenko-üstökös mellett.
Az utolsó kritikus pályamódosító manőver augusztus 6-án délelőtt, közép-európai időben pontosan 11 órakor kezdődött és hat és fél percen át tartott. (Mind a művelet kezdetéről, mind a végéről 22 és fél perces késéssel értesültek a földi irányítók, az űrszonda nagy távolsága miatt.) Az üstökösmag végső megközelítését 10 órától az Európai Űrügynökség (ESA) darmstadti irányítóközpontjában (ESOC) ünnepelték, közvetítették. Az év talán legjelentősebb űrkutatási eseményét sok más helyen is követték. Magyarországon – ahonnan számos fedélzeti műszerrel hozzájárultak a Rosetta és leszállóegysége, a Philae építéséhez – a TIT budapesti Uránia Csillagvizsgálójában rendeztek nyilvános sajtóeseményt. A történteket a küldetésben részt vevő magyar szakemberek kommentálták. E sorok írója pedig Moszkvában, az űrkutatás nemzetközi szervezete, a COSPAR (Committee on Space Research) kétévente esedékes kongresszusáról figyelhette a közvetítést, sok száz másik résztvevővel együtt.
Megérkezik a Rosetta, egyelőre mintegy 100 km-re a néhány km-es méretű, szabálytalan alakú üstökösmaghoz. Ez az űrkutatás történetében az első űreszköz, amely egy üstökösmag körüli pályára kerül. A 67P/Csurjumov–Geraszimenko-üstökös közeli tanulmányozása közben, idén novemberben egy leszállóegységet is küld majd az égitestre. Ha minden jól megy, a Rosetta programja egészen 2015 végig tart. (Fantáziakép: ESA)
A Rosetta eddig összesen 6,4 milliárd km-t „barangolt” a Naprendszerben, míg ilyen pontosan meg tudta közelíteni az üstökös pozícióját és felvenni pálya menti sebességét. Háromszor a Föld, egyszer a Mars mellett végeztek vele gravitációs hintamanővert. Menet közben elrepült két kisbolygó közelében is. 2011-ben aztán mintegy 2,5 éves időtartamra hibernálták, amiből idén év elején sikeresen „felébredt”.
A Csurjumov–Geraszimenko-üstökös furcsa kettős magja, egyre közelebbről, a Rosetta kamerái (a tudományos célú OSIRIS és a navigációs kamera) felvételein, július és augusztus folyamán. Az utolsó, jobb alsó kép augusztus 4-én készült. (Kép: ESA / Rosetta / NavCam / MPS for OSIRIS Team MPS / UPD / LAM / IAA / SSO / INTA / UPM / DASP / IDA / Phil Stooke) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Rosetta: még száz nap az ébredésig
Magyar közreműködők a Rosetta fejlesztésében
Már látja a célt a Rosetta
Ébresztő, Philae!
Új szoftver a Rosetta leszállóegységén
Mekkora a Rosetta üstököse?
Kettős üstökösmag a Rosetta célpontja
Hogy kell egy üstököshöz érkezni?
Rosetta-hírek (csillagaszat.hu)