Sikeres rekodkísérlet. Ma éjjel 34 amatőrrádiós próbált kapcsolatba lépni a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén tartózkodó Charles Simonyival. Hajnali fél egy és negyed kettő között online beszámolóval jelentkeztünk.
A Puskás Tivadar Távközlési Technikum műholdas vételre kialakított szobájában ült Horváth Márk, a Magyar Asztronautikai Társaság elnökségi tagja, és online osztotta meg velünk a következő percek eseményeit.
2007.04.12. 1.13 - Bacsárdi László
2007.04.12. 1.12 - Horváth Márk
Az amatőrök közül legalább 13-nak sikerült (ennyinek hallottuk a visszaigazolását) köztük HA5CH, aki innen a Puskásból adott. Mindhárom antennán vettük HA5SIK adását, még a Yagi hátsó nyalábján is. (A felmenő adásokat csak Budapest környékéről hallottuk.) Simonyi nagyon jól belejött a forgalmazásba néhány kapcsolat után. Egy-egy összeköttetés (QSO) rövid, a felek elmondják a hívójeleket (saját és hívott fél), a riportot (59=tökéletes érthetőség és vételi jelszint), majd üdvözlik egymást (73), elköszönnek és Simonyi már hívta is a következő amatőrt.
2007.04.12. 1.08 - Bacsárdi László
2007.04.12. 1.06 - Bacsárdi László
2007.04.12. 1.05 - Bacsárdi László
2007.04.12. 1.04 - Bacsárdi László
2007.04.12. 1.01 - Bacsárdi László
2007.04.12. 0.58 - Bacsárdi László
2007.04.12. 0.55.39 - Bacsárdi László
2007.04.12. 0.54.00 - Horváth Márk
2007.04.12. 0.50 - Bacsárdi László
2007.04.12. 0.45 - Horváth Márk
Mivel a Nap már az űrállomás magasságából nézve is lenyugodott, ezért szabad szemmel nem lesz látható az átvonulás.
A vételi frekvenciát hallgatjuk éppen, a budapesti amatőrök egymás között a részleteket egyeztetik.
2007.04.12. 0.20 - Bacsárdi László
2007.04.12. 00.15 - Horváth Márk
2007.04.11. 23.34 - Horváth Márk
A Puskásból élőben jelentkezett: Horváth Márk
Mi is ez a kapcsolat?
Charles Simonyi 2007. április 12-én, magyarországi idő szerint hajnali 1 óra körül a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről 34 magyarul beszélő rádióamatőrrel próbál rövid, magyar nyelvű összeköttetéseket létesíteni. A kísérletnek nem csak az az érdekessége, hogy első alkalommal nyílik lehetőség magyar nyelvű rádióamatőr összeköttetésre, hanem azért is, mert Simonyi Károly egyfajta rekordot is szeretne felállítani: az alig 10 percnyi "átrepülés" alatt a 34 állomás közül minél többel szeretne szót váltani.
A rádióamatőrök elsődleges céljai a műszaki kísérletezés, az önképzés, tevékenységüket anyagi érdekektől mentesen, hobbiként végzik. Simonyi Károly blogjában a következőket írta: "Nagy hatással van rám a rádióamatőr közösség, akik sok szempontból előre látták a majdani internetet."
A rádióamatőr forgalmazás feltétele a vizsga és az annak alapján kiadott hatósági engedély. Charles Simonyi űrutazására készülve rádióamatőr vizsgát is tett, és ennek alapján kapta meg a magyar Nemzeti Hírközlési Hatóságtól a HA5SIK hívójelet, amelyet a kísérlet során is használni fog. A hívójel elején szereplő "HA" Magyarország nemzeti jele. Ez lesz az első alkalom, hogy magyar rádióamatőr hívójelet hallhatunk a Nemzetközi Űrállomásról.
A kísérlet megálmodója és fő szervezője az 1924-ben alakult Műegyetemi Rádio Club és annak vezetője, Dr. Gschwindt András. A magyarországi és a a környező országok magyar lakta területeiről résztvevő kísérkletező 34 rádióamatőr hívójele előzetes jelentkezés alapján került fel arra a listára, amelynek alapján Simonyi Károly szólítani fogja őket. Mivel az űrállomás észak-nyugatról dél-keleti irányban halad át a Kárpát-medence fölött, a listán is a földrajzi elhelyezkedés sorrendjében szerepelnek az állomások, Charles Simonyi előbb a nyugat-magyarországi rádióamatőröket fogja szólítani, és így halad a keletebben lakók felé.
Mivel a kísérlet célja az, hogy az alig 10 percnyi rendelkezésre jutó idő alatt minél több összeköttetés jöjjön létre, maguk a "beszélgetések" igen rövidek lesznek. Az állomások a hívójelükön kívül egy igen rövid, számokkal kifejezett, úgynevezett RS-skála szerinti vételjellemzést adnak, illetve üdvözlik az űrhajóst.
Az összeköttetésekre a 145 MHz-es, vagy másképp 2m ultrarövidhullámú rádióamatőr sávon, FM üzemmódban kerül sor, így viszonylag egyszerű földi berendezésekkel is létrehozható az összeköttetés. A felkészültséget leginkább az űrállomás pályájának kiszámítása, a viszonylag rövid idejű láthatóság, a megfelelő antennák megválasztása, az antenna kétirányú mozgatása és a Doppler-effektus korrekciója igénylik.
Hildebrand Krisztián
SIKERES REKORDKÍSÉRLET!!!!
Elértük a kísérlet megálmodóját, Dr. Gschwindt Andrást, a Műegyetemi Rádióklub vezetőjét. Ő egy kézi rádióval követte nyomon az adásokat, 20-25 közötti állomás bejelentkezését hallotta. A magyar amatőrrádiósok már ezzel az eredménnyel egy világrekordot állítottak fel.
Az amatőrrádiósok a következő órák során összesítik, pontosan hány állomásnak sikerült bejelentkeznie.
A mai kapcsolat a lehető legnagyobb rendben zajlott, jó előszele ez a holnapi diákkapcsolatnak.
Vége a mai forgalmazásnak.
Most beszéltem telefonon Márkal, ők 13 bejelentkezést hallottak. A kapcsolat minősége megfelelő volt, Charles Simonyi remekül vette fel a kapcsolatot szép sorban az amatőrrádiósokkal. A bejegyzését rögtön olvashatjuk.
Várjuk a szervezőktől a pontos visszajelzést.
LOS: Loss of Signal, a kapcsolat mindenképpen megszakadt a Nemzetközi Űrállomással. Várjuk a szervezők visszajelzését.
Az utolsó pillanatok. A tervek szerint még az ország keleti részében lakó három amatőrrádiósnak kell bejelentkeznie.
A terv szerint bejelentkeztek már Szerbiából is az ott élő határon túli magyarok, viharos gyorsasággal közeledik a kapcsolat vége.
Túl a kapcsolat felén, remélhetőleg a 17. ember már sikeresen bejelentkezett. Hamarosan híreket kapunk a Puskásból.
A kapcsolat harmadik perce, hamarosan jön Budapest.
Ha minden a terv szerint halad, akkor ebben a pillanatban a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről érkezik egy adás Magyarország nyugati területe felé: HA5SIK hívja HA1...-t
Mindenki a helyén ül, mindjárt kezdünk.
Egymás mellett három operátor figyel, jobb oldalt az antennaforgató/navigátor.
Öt perc és kezdődik. Másfél évvel korábban Svájcban részt vettem egy, az ISS-sel létrehozott amatőrrádiós kapcsolaton, amit az Európai Űrügynökség szervezett. Akkor is nagyon izgultunk, hogy technikailag minden rendben legyen, és sikeresen létrejöjjön a kapcsolat. A ma esti rekordkísérlet azonban ennél sokkal nagyobb kihívásokat rejt magában.
Nemsokára felkel a horizonton az űrállomás. A kapcsolat pontos adatai magyar idő szerint:
Felkel: 00.55:39 (nyugat-északnyugat)
Maximális magasságot eléri: 00.59:36
Lenyugszik: 01.05:30 (kelet)
Az előbb beszéltem Hildebrand Krisztiánnal. Ő egyike annak a 34 amatőrrádiósnak, aki részt vesz ebben a rekordkísérletben. Ma egész nap tartottuk a kapcsolatot. A szervezők nem számítottak ekkora sajtóérdeklődésre, nagyon sok újság, rádió és tévéstáb érdeklődőtt már a ma esti kísérletről is. Krisztián hangján nyoma se volt a mai hosszú napi fáradtságnak, rendíthetetlenül készülnek a 35 perc múlva kezdődő eseményre.
Már több tévétársaság csoportja készül a közvetítésre (a Duna televíziót tudom, lehet, hogy a többiek újságoktól vannak, nem kérdeztem meg). Három antennát szereltünk fel, mindegyikhez egy-egy rádió csatlakozik. A három antenna eltérő: az egyik kb 50 fok felett lát jól, a másik kb 50-60 fok alatt, a harmadik forgatható. Amíg kb 35 fok fölé nem ér az űrállomás, a forgatható Yagi-antennával követjük, onnantól a fölfelé tekintő helix veszi át, majd amikor újra 35 fok alá megy, az addigra oda forgatott Yagi visszaveszi. Az űrállomás 75 fok magasan megy el a horizont felett. Két perc telik el a 35 fok magasság két bekövetkezése között, ez alatt kell átforgatni a yagi antennát (elektronikus vezérléssel).
A Puskás Tivadar Távközlési Technikum műholdas vételre kialakított szobájában vagyunk, közvetlenül az antennák alatt. Mindenki lázasan készülődik a hajnali 00.55-kor kezdődő átvonulásra, amikor kevesebb mint 10 perc alatt 34 magyar rádióamatőr próbál majd kapcsolatba lépni HA5SIK-val. Pontosabban fogalmazva, Charles Simonyi egyenként meg fogja hívni a listáján szereplő amatőröket, akiknek pár másodpercük lesz arra, hogy válaszoljanak, különben a következőt fogja hívni. Az egyik amatőr a Puskás Tivadar Távközlési Technikum berendezéseit fogja használni, ugyanazokat, amiket péntek hajnali 1.15-kor a következő kísérletnél (amikor diákok kérdéseire fog majd Charles Simonyi válaszolni).