Gennagyij Padalka, Michael Barratt és Charles Simonyi elérték a Nemzetközi Űrállomást.
Az ISS új személyzetének két tagja, az orosz parancsnok és amerikai társa, valamint a magyar származású kétszeres űrturista űrhajója március 28-án, magyar idő szerint 14:15-kor csatlakozott az űrállomáshoz.
A Szojuz TMA-14 utasai, még a március 26-i start előtt, Bajkonurban. Balra Simonyi, középen a 19. ISS-személyzet parancsnoka, Gennagyij Padalka, jobbra Michael Barratt. (Kép: RSC Enyergija)
Padalka és Barratt a jelenlegi 18. számú legénység kép alaptagját (az amerikai Michael Fincke parancsnokot és az orosz Jurij Loncsakovot) váltja. Ők Simonyival együtt térnek majd haza az előző, Szojuz TMA-13 jelű űrhajóval, április 7-én. Az új állandó személyzet harmadik tagja, a japán Koichi Wakata nemrég érkezett a Discovery űrrepülőgéppel. (A Discovery leszállása magyar idő szerint ugyancsak ma estére várható.)
Padalka korábban már szolgált parancsnokként az űrállomáson (9. legénység, 2004), így ő lesz az első űrhajós, aki kétszer is elláthatja ezt a felelősségteljes feladatot. Amerikai társa újonc. Charles Simonyi viszont nem az, hiszen 2007 után másodszor is a világűrbe utazik. A szervező amerikai Space Advantures cégnek 35 millió dollárt fizetett a lehetőségért. Simonyi ezúttal sem csupán „kirándulni” megy az űrállomásra. Az általa elvégzendő kísérletek között lesz a magyar Pille dózismérővel tervezett méréssorozat. A magyar származású űrturista most is fontosnak tartja az űrkutatás népszerűsítését. Hazai rádióamatőrök is készülnek arra, hogy több alkalommal is néhány szót váltsanak vele.
Simonyi második űrutazásának személyes jelvénye, amelyen felesége tiszteletére megjelent a svéd zászló is. Az idézet Goethe Faustjának végéről való: „Az Örök Asszonyi vonz odafent” (Jékely Zoltán és Kálnoky László fordítása).
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Magyar rádiókapcsolatok Charles Simonyival
Charles Simonyi újra mér a Pillével (1. rész)
Charles Simonyi újra mér a Pillével (2. rész)
GYORSHÍR: Sikeres indítás
A Szojuz TMA-14 dokkolása (Space.com)