Miközben újabb és újabb tervek látnak napvilágot arra vonatkozóan, hogy hogyan válhatnának az űrutazások/űrugrások az egyszerű állampolgárok életének részévé is, az első űrturisták Nemzetközi Űrállomásra tett utazásai lassan a történelem lapjaira kerülnek.
Charles Simonyi, a második magyar származású, amerikai űrhajós az 5. és 7. űrturista, eddig egyetlenként kétszer is eljutott a világűrbe, három évvel ezelőtt, 2009. március 26-án 12:49-kor kezdte meg második űrrepülését a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS).
(Video: NASA TV)
Az utazás harmadik napján, 2009. március 28-án az űrhajó sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáshoz, majd az ellenőrzési folyamatok után a Szojuz TMA-14 három utasa átszállt az űrállomás fedélzetére.
(Video: NASA TV)
Charles Simonyi második űrutazása alatt is több szervezett magyar rádióamatőr-összeköttetésre került sor. Március 29-én a Műegyetemi Rádió Clubban létesítettek vele kapcsolatot, és részt vett a Masat-1, akkor még készülő magyar műhold elsődleges földi állomásának a tesztelésében. Egy Madách-idézettel üzent minden magyar nyelven beszélő embernek, két nappal később pedig a Masat-1 érdi tartalékállomását is tesztelte az ISS-ről. Az első űrutazásához hasonlóan méréseket végzett a magyar fejlesztésű Pille dózismérővel, valamint három napos szervezett program keretében 2009. április 3-5-én további rádióamatőr kapcsolatfelvételekre is sor került, a Kárpát-medence egész területéről.
A Nemzetközi Űrállomásra tartó 19. expedíció előkészületeinek és startjának montázsképe. Charles Simonyi utastársai ekkor Gennagyij Padalka, a Szojuz TMA-14 űrhajó parancsnoka és Michael Barratt fedélzeti mérnök voltak. (Kép: NASA)
A sikeres landolás, és a pár napos rehabilitáció után 2009. április 16-án a budapesti Puskás Tivadar Távközlési Technikumban tartott rendezvényen találkozott rádióamatőrökkel, diákokkal, a Masat-1, az első magyar műhold építőivel, valamint a 2009. április 3-i hétvégi kapcsolatfelvételi események szervezőivel. Utazása alkalmából megkapta a Magyar Asztronautikai Társaság Nagy Ernő-emlékérmét, a vele sikeresen kapcsolatot létesítő rádióamatőrök pedig emléklapjaikat is átadták részére. A rendezvényről készült teljes felvétel az alábbiakban tekinthető meg.
(Video: Polaris TV)
A 13 napos űrrepülés további részleteiről, az űrállomáson végzett munkáról Charles Simonyi honlapján olvashatnak bővebben.
Űrrepülése után három évvel, 2012. február 10-én a Szojuz TMA-14 visszatérő kapszuláját a Seattle-ben található Repülési Múzeumba szállították, ahol a Charles Simonyiról elnevezett galériában kerül kiállításra. A kiállítás várhatóan 2012 júniusában nyílik meg.
Fent: A kétszeres űrturista, Charles Simonyi átadja második űrutazásának visszatérő kapszuláját, hogy az elfoglalja végső helyét a Simonyiról elnevezett kiállítási csarnokban. A Szojuz TMA-14-et Dan Hagedorn, az amerikai Seattle-ben található Repülési Múzeum kurátora vette át. Lent: A háromszemélyes Szojuz TMA-14 belseje, középen az űrhajót irányító parancsnok széke. Simonyi a repülés során a jobb oldali székben foglalt helyet. (Képek: Ted Huetter / Museum of Flight Seattle)
Kovács Zsuzsanna
Szerzőnk versenyben van a nemzetközi Metro-lapcsoport által meghirdetett űrugrási lehetőségért. Április 2-áig még mindig lehet rá szavazni itt, bemutatkozó weboldala alján! Kapcsolódó cikkek:
Simonyi-csarnok Seattle-ben
GYORSHÍR: Sikeres indítás
Dokkolt a Szojuz TMA-14
Magyar szavak a világűrből
GYORSHÍR: Simonyi első mérési eredményei
Sikeres rádiókapcsolat Simonyival
Az április 3-i rádióamatőr-beszélgetések szövegváltozata
A Balatont fényképezte és Ady Endrétől idézett Charles Simonyi
Charles Simonyi magyar diákok kérdéseire válaszolt
Charles Simonyi újra a Földön
Charles Simonyi a Puskásban járt
Egy nagyszerű találkozó
Charles Simonyi Pille-méréseinek eredményei