A sejtéseket hivatalosan is megerősítve, Elon Musk cége tájékoztatta a NASA-t, hogy a kereskedelmi alapon szerveződő Mars-program eddigi dátumai túl optimisták voltak.
Mint arról tavaly ilyentájt mi is írtunk, az amerikai űrhivatal többféle módon, a kölcsönös előnyöket is figyelembe véve segíti a SpaceX marsi ambícióit. Pénzt ugyan nem adnak a tervezett küldetéshez, de a szakmai támogatásért, navigációs és távközlési segítségért cserébe nem kell fizetnie az űripari magánvállalkozásnak. A NASA hozzájárulása a becslések szerint mintegy 10%-át tenné ki a projekt összes költségének.
A Marsra leszállt Red Dragon űrszonda, amely a korábbi tervekkel ellentétben biztosan nem indul jövőre. (Fantáziakép: SpaceX)
A Dragon űrhajón alapuló, első alkalommal természetesen emberek nélkül, automata üzemmódban indítandó marsi küldetés, a Red Dragon az eredeti, ambiciózus tervek értelmében akár 2018-ban elindulhatott volna és a jövő év végéig leszállhatott volna a vörös bolygó felszínén. Nem minden alakult azonban az optimista tervek szerint – ami az űrszektorban azért megszokott dolog. A legerősebb utalás a program késésére az elmúlt időszakban az volt, amikor Elon Musk, a SpaceX alapítja bejelentette: a most fejlesztés alatt álló Dragon-2 (a NASA megbízásából készülő, a Nemzetközi Űrállomáshoz emberek szállítására alkalmas űrhajó) nem a szárazföldre és nem rakétás fékezéssel fog visszaérkezni. Márpedig ez a technológiai megoldás alapfeltétele annak, hogy a Mars ritka és vékony légkörében egy ilyen méretű szonda sima leszállást hajtson végre a felszínen.
A Mars-program újratervezésről szóló információt most nem a SpaceX, hanem a NASA hozta nyilvánosságra. Az űrhivatal és a magáncég szerződése érvényes attól függetlenül, hogy a 2018-as startról már biztosan lecsúsznak. A Mars felé 26 havonta nyílik meg az energiatakarékos pályán való eljutás lehetősége, amit a két bolygó Nap körüli pályán való mozgása határoz meg. A Red Dragon egyébként a SpaceX Falcon Heavy rakétájával indulna. Annak a bemutatkozása sem történt még meg, idénre várható. A közelmúltban Elon Musk óvatosan úgy nyilatkozott, hogy nem lepődne meg az első start kudarcán sem, hiszen annyira összetett feladat az új nehézrakéta megépítése.
Musk várhatóan szeptemberben, az ausztráliai Adelaide-ben tartandó idei Világűrkongresszuson számol be a legújabb marsi terveikről.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Dragon a Marsra: T mínusz 2 év?
Segítség a Vörös Sárkánynak
Elon Musk az űrkongresszuson
Az új Dragon sem rakétákkal ér földet
A SpaceX téjékoztatta a NASA-t a Red Dragon késéséről (Spaceflight Now)