Egy sereg kisebb-nagyobb műholddal – az egyiken pedig egy magyar berendezéssel – elindult a SpaceX Falcon-9 rakétája.
A Transporter-3 küldetés a harmadik olyan volt a SpaceX-nél, amikor a hordozórakéta orrkúpja alá kifejezetten csak kis műholdak kerültek, de azok nagy számban. A Falcon-9 rakéta idei második startját január 13-án, magyar idő szerint 16:25-kor hajtották végre. Az ilyen irányú űraktivitás erősödését jelzi, hogy a cégnél ebben az évben még három hasonló tömeges indítás szerepel a tervekben. Az igény nagy, a SpaceX árai pedig kedvezőek. A Transporter-1 tavaly januárban 143, a Transporter-2 júniusban 88 műholddal állt pályára.
A Transporter-3 küldetés indítására készülő Falcon-9 rakéta Cape Canaveral 40-es starthelyén, Floridában. Az első fokozat korábban már 9-szer repült, most a szárazföldre tért vissza. (Kép: SpaceX)
A Transporter-3 alkalmával 20 ország 105 különböző műholdja jutott a Föld sarkvidékei fölött, 500–600 km magasságban húzódó napszinkron pályákra, főleg a CubeSat és PocketQube méretkategóriába eső apró űreszközök. A Falcon-9 második fokozatától való elválásukra a startot követő egy-másfél órában került sor, de lesznek olyan egyedi kis műholdak, amelyek egy nagyobb egységből csak napok múlva múlva önállósodnak.
Több indításszervező cég, például a német Exolaunch, az olasz D-Orbit és az amerikai Spaceflight foglalt helyet a rakétán ügyfelei számára, akik közt megosztották a rendelkezésre álló kapacitást. A SpaceX listaáron 1 millió dollárt kér 200 kg tömegű hasznos teher alacsony pályára szállításáért, ami olcsónak számít, köszönhetően az újra hasznosított elemeknek (első rakétafokozat, orrkúp).
Mind a 105 műholdról reménytelen vállalkozás volna írni. A legnagyobb közülük az ukrán Szics-2-1, a maga 170 kg-os tömegével. Földmegfigyelési célból épült a Juzsnoje vállalatnál, látható és közeli infravörös sávokban közepes felbontású felvételeket készít majd mezőgazdasági, környezetvédelmi, várostervezési alkalmazásokra. Felbocsátása sokat késett. Radaros földmegfigyelő műholdak is helyet kaptak a Transporter-3 „csomagjában”, mind a finn ICEYE, mint az amerikai Capella rendszere bővül ezúttal. Sőt egy harmadik cég, az Umbra második ilyen célú kis (65 kg-os) műholdja is pályára került. Ők azt ígérik, hogy az épülő műholdrendszerükkel 15 cm-es felszíni felbontású radarképeket is tudnak majd szolgáltatni.
Még mindig földmegfigyelés, de ismét optikai: a Planet cég 44 darab, cipősdoboz méretű SuperDove műholdja is elindult a Transporter-3 keretében. A San Franciscó-i székhelyű Planet rendelkezik a legtöbb tagot számláló távérzékelő műholdflottával a magánszektorban. Ezzel az újabb adaggal 240 fölé emelkedik az aktív űreszközeik száma. Az efféle tömeges indítások gyakori ügyfele, a Spire Global is feljuttat újabb 5 CubeSatot, amelyekkel időjárási és hajókövetési adatokat gyűjtenek.
A számtalan egyéb űreszköz közül mindenképp kiemelendő a cseh VZLÚSat-2, egy technológiai kísérleti műhold. Ez a D-Orbit ION SCV004 jelű egységében kapott helyet, öt másik CubeSat társaságában. Készítője a cseh űrkutatás és űripar egyik nagy múltú intézménye, a VZLÚ (Výzkumný a zku¹ební letecký ústav, a. s., Repülő- és Űripari Kutató- és Tesztközpont), amelyről majdnem 6 évvel ezelőtt, a VZLÚSat-1 építése kapcsán bővebben is írtunk.
A VZLÚSat-2 a Föld körül. (Fantáziakép: VZLÚ)
A VZLÚSat-2 fontos magyar vonatkozású érdekessége, hogy a fedélzetén repül az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetében, egy nemzetközi együttműködés keretében fejlesztett, a gamma-kitörések megfigyelésére szánt detektorrendszer újabb kísérleti példánya. Mint olvasóink talán emlékeznek rá, a tavaly felbocsátott GRBAlpha műholdon ugyancsak volt egy hasonló berendezés, amely azóta is sikeresen működik. A VZLÚSat-2 felbocsátásának sikeréért még egy hétig kell szorítani, amikor a 3 egységnyi (3U, 10 × 10 × 30 cm) CubeSat önállósodik. Az első telemetriai adatokat a CSFK nemrég a Mátrában, a Piszkéstetői Obszervatórium területén felállított követőállomásával is tervezik venni.
A piszkéstetői követőállomás antennája, a háttérben Magyarország legnagyobb, 1 m-es tükörátmérőjű csillagászati távcsövének kupolája. (Kép: CSFK)
A VZLÚSat-2 fedélzetén helyet kaptak még más, a jövő cseh műholdjai számára fejlesztett kísérleti berendezések, például egy kamera és a műhold pontos térbeli helyzetének beállítására szolgáló egység. Olyan műszerek is repülnek, amelyek első generációs példányai a VZLÚ 2017-ben indított első műholdján (VZLÚSat-1) már működtek.
Hogyan is tudnánk megtoldani a kábelezést?... Pál András (CSFK projektvezető) a VZLÚSat-2 készítése közben. (Kép: CSFK)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A SpaceX első költségmegosztásos startja
Több mint 80 műhold Falcon-9-cel
Két cseh CubeSat készül
Harmincegy műhold Indiából
GRBAlpha
Sok műhold Szojuzzal (2. rész)
GRB 210807A
A SpaceX Transporter-3 startjáról (Spaceflight Now)
Indításra kész a VZLÚSat-2 (VZLÚ)