A SpaceX okult az előző felbocsátás utáni incidensből, amikor a megélénkülő naptevékenység közvetett hatása miatt közel 40 új műholdját veszítette el.
Mint arról korábban részletesen beszámoltunk, a Starlink internetszolgáltató műholdrendszer bővítésére szolgáló előző, február 3-án végrehajtott start után váratlan veszteségeket kellett elkönyvelni. Űridőjárási okokból a felsőlégkör kiterjedtebbé vált, így a csupán 210 km körüli magasságban levő földközeli ponttal rendelkező pályán önállósodott műholdakat a megszokottnál lényegesen nagyobb közegellenállás fékezte. A 49 új Starink műholdból akkori hírek szerint legalább 40 (a friss információk szerint végül csak 38) nem volt képes időben megkezdeni a pályamagasságának megemelését. Ezek rövid időn belül a sűrű légkörbe léptek vagy lépnek, ahol a sorsuk a teljes megsemmisülés.
A Starlink mostani, február 21-én, magyar idő szerint 15:44-kor végrehajtott újabb startja (Starlink 4-8) alkalmával a SpaceX szakemberei úgy döntöttek, hogy biztosabbra mennek. Ezúttal a 49 helyett csak 46 műhold került a Falcon-9 rakéta orrkúpja alá, így a tolóerőből jutott arra, hogy a korábbinál kicsit magasabbra bocsássák fel az egyenként 260 kg tömegű űreszközöket. Így egy a február elejihez hasonló szituációban több idő marad megkezdeni az ionhajtóművekkel végrehajtott emelkedést. A Starlink holdak a szolgáltatásukat ugyanis 540 km-es felszín feletti magasságból nyújtják. Most 325 és 337 km között változó magasságú, vagyis közel kör alakú, a korábbiaknál kevésbé elnyúlt kezdeti pályára kerültek az űreszközök. A pálya hajlásszöge 53,2°.
(Kép: Stephen Marr / nasaspaceflight.com)
Kicsit több mint 7 hét leforgása alatt ez volt a SpaceX és a Falcon-9 rakéta hetedik repülése. A következő két héten belül újabb kettő várható, egy Kaliforniából (február 25-én) és egy a mostani indítási helyszínről, Floridából (március 3-án). Mindkét alkalommal újabb Starlink műholdak indulnak. A rakéta B1058 sorszámú első fokozata immár a 11. útjára indult, és a starthelytől mintegy 650 km-re délkeletre, a Bahama-szigetek közelében várakozó úszó platformra érkezett vissza. A fokozat először 2020 májusában repült, rajta a SpaceX Crew Dragon űrhajójának első kétfős személyzetével.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Starlink: megint 49
49-ből 40 selejt
A legbiztonságosabb rakéta
A Starlink 4-8 start (Spaceflight Now)