A SpaceX idén tartja a nagyjából hetente egyszeri Starlink startok tempóját.
Ezúttal az Amerikai Űrhaderő kaliforniai Vandenberg bázisáról emelkedett a magasba egy Falcon-9 rakéta, hogy pályára állítson 50 darabot a SpaceX internetszolgáltató műholdrendszere számára. Az indítás február 25-én, magyar idő szerint 18:12-kor történt. A starthelytől délkeleti irányban emelkedő rakéta első fokozata 9 percen belül a Csendes-óceánon kb. 650 km-re várakozó Of Course I Still Love You nevű úszó platformra tért vissza. Ezt a fokozatot (B1063) most használták negyedik alkalommal.
Legutóbb néhány nappal ezelőtt, február 21-én indult egy 46-os adag új Starlink műhold Floridából. A mostani start előtt összesen 2137 űreszközt bocsátottak fel a műholdsereg számára, amely alacsony pályákról szélessávú, rövid késleltetési idejű internetes adatátviteli szolgáltatáshoz épül. Ez volt a SpaceX 38. dedikált Starlink indítása, mindegyik alkalommal több tucatnyi műholddal a Falcon-9 orrkúpja alatt. Bár közülük számos példány már nem működik, így is messze a Starlink a világ legnépesebb műholdserege. Mindegyik 260 kg tömegű Starlink hold kommunikációs antennákkal, napelemtáblákkal, most már az egymás közötti lézeres adatátvitelt lehetővé tevő berendezéssel, és kripton gázzal működő ionhajtóművekkel van felszerelve. A rendszer kiépítésének első fázisában nagyjából 4400 működő műholdat terveznek, amelyek többféle típusú pályákon keringve, amolyan „rétegekben” veszik körül a Földet. A mostaniak 540 km magasságú, 53,2° hajlásszögű körpályákat céloznak meg, ahová kezdeti beüzemelésük után, saját hajtóműveik segítségével emelkednek. Kezdet pályamagasságuk a rakéta második fokozatától való önállósodásuk után 311 km.
A cég távlati terveiben azonban egy nagyságrenddel több, mintegy 42 ezer Starlink műhold üzemeltetése szerepel. A reménybeli felhasználók világszerte a földi telepítésű internetes hálózattal gyengén ellátott régiók lakói, de az amerikai hadsereg is élénken érdeklődik a rendszer iránt.
Kapcsolódó cikkek:
Starlink: kevesebbet, magasabbra
Három napon belül három tervezett start
Kapcsolódó linkek:
Újabb Starlink indítás, ezúttal Kaliforniából (Spaceflight Now)