A SpaceX internetszolgáltató műholdrendszerének idei második bővítése a floridai Cape Canaveral bázisról indult.
A Falcon-9 rakéta január 26-án 10:32-kor emelkedett fel a 40-es starthelyről. A Starlink 5-2 jelű küldetés alkalmával összesen 56 új műhold állt alacsony pályákra. Az 5-ös számú műholdcsoport a Starlink második generációját (Gen2) jelenti, amelyet tavaly december végén, az 5-1 repüléssel kezdtek feltölteni (akkor 54 műhold került a rakéta orrkúpja alá). Még csak az év első hónapjának a vége felé járunk, de már ez volt a SpaceX vállalat ide ötödik űrindítása.
A Falcon-9 rakéta az indítóhelyen, a start előestéjén... (Kép: Stephen Clark / Spaceflight Now)
...és a felemelkedés első másodperceiben. (Kép: Stephen Clark / Spaceflight Now)
Ami a Starlink rendszer kiépítését illeti, 69. alkalommal indult egy Falcon-9 rakéta nagyobb adag ilyen űreszközzel. A mostani 56-tal együtt elérte a 3773-at az eddig összesen felbocsátott Starlink holdak száma, de az elkövetkező években sem lassul majd a tempó. A jelenleg is működőképes műholdak száma megközelíti a 3400-at.
Ezek a mostani Gen2 műholdak még nem az „igaziak”, hanem azok miniatűr, a jelek szerint az első generációsakkal lényegében azonos méretű változatai. A nagyobbakat a most még készülőben levő Starship rendszerrel fogják majd indítani. Az 5. műholdcsoport tagjainak végleges pályái 530 km-es felszín feletti magasságban, 43°os inklinációnál húzódnak. Szokás szerint egyelőre alacsonyabb pályán önállósultak, és csak fokozatosan érik el „saját erőből”, ionhajtóműveik segítségével a végleges helyüket.
A SpaceX közlése szerint a most felbocsátott 56 műhold több mint 17,4 tonnás tömegével az eddigi legnagyobb hasznos teher volt, amely Falcon-9 rakétával valaha egyszerre elindult. Ehhez kisebb finomításokra volt szükség, például a hajtóművek beállításánál. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Starlink, második generáció
Az idei első adag Starlink
A Starlink 5-2 start (Spaceflight Now)