A geostacionárius távközlési műholdat egy Falcon-9 rakéta indította Floridából.
A helyszín a Kennedy Űrközpont 39A startállása, az időpont március 30-án magyar idő szerint 22:52 volt. (Kevesebb mint négy órán belül a szomszédos Cape Canaveral bázis 40-es indítóhelyéről egy másik Falcon-9 rakéta is felemelkedett, a SpaceX saját Starlink rendszerének 23 műholdjával – erről hamarosan havi Starlink összefoglalónkban is olvashatnak. Még egy órával később, Kaliforniából lett volna egy további Starlink start is – eddig példátlan módon tehát öt órán belül egy harmadik Falcon-9 repülés –, de azt végül a kedvezőtlen időjárás miatt el kellett napolni.)
Az Eutelsat-36D távközlési műhold floridai startja. A rakéta első fokozata (B1076) 12-edszer repült, nyolc és fél perccel később az Atlanti-óceánon úszó platformon landolt. (Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)
A kinyitott napelemszárnyak nélkül 4 m × 5 m × 4 m-es, vagyis egy kisteherautóhoz hasonlítható méretű, az Eurostar Neo platformra épített Eutelsat-36D a 22-edik geostacionárius távközlési műhold, amelyet az Airbus készített az üzemeltető számára. Fedélzeti kommunikációs berendezései között 70 Ku-sávú transzponder található, amelyekkel több mint 1100 tévécsatorna adását közvetíti majd európai, afrikai és ázsiai otthonok millióiba. Emellett UHF sávú kommunikációra is alkalmas lesz. A műhold a 36° keleti hosszúságnál jelenleg dolgozó, 2009-ben indított Eutelsat-36B (korábi nevén Eutelsat-W7) felváltására és lefedettségi területének kiterjesztésére készült.
Az Eutelsat legújabb műholdja ionhajtóműves meghajtással épült az Airbus Defence and Space vállalatnál. A képen a Toulouse-ból történő elszállításra készítik elő. Az űreszközt tartalmazó konténer nemrég, március 11-én érkezett meg Floridába egy BelugaXL szállító repülőgép fedélzetén. (Kép: Airbus)
Az Eutelsat-36D bemutatása. (Forrás: Eutelsat / YouTube) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Eutelsat-W7
Proton start távközlési műholddal
Az Eutelsat-36D indítása (Spaceflight Now)