Elsősorban a SpaceX aktivitásának köszönhetően soha ennyi űrindítási kísérlet nem volt a világon, mint a mögöttünk álló esztendőben.
A Space News portál összesítése szerint az új éves rekord 2024-ben 259 orbitális indítási kísérlet, ami 17%-os növekedést jelent a 2023-as 221-hez képest. Ez a szám nem tartalmazza a szuborbitális startokat, vagyis amikor az űrbe jutó eszköz nem végez legalább egy teljes keringést a Föld körül. Ilyenek voltak például a SpaceX Starship–Super Heavy rendszerének tesztrepülései vagy a Rocket Lab Electron rakétájának módosított, hiperszonikus tesztelésre optimalizált változatával (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron, HASTE) végzett kísérletek, valamint a Blue Origin és a Virgin Galactic személyzetes „űrugrásai”.
A globális startszámok növekedése gyakorlatilag teljes egészében a SpaceX tevékenységének tudható be. 2024-ben összesen 134 Falcon-9 és Falcon Heavy indítást hajtottak végre, míg az előző évben ez a szám „csak” 96 volt. A különbség (38) pontosan annyi, amennyivel a 2024-es űrindítási kísérletek száma meghaladta a 2023-asokét. Az is beszédes, hogy a SpaceX egymaga több startot hajtott végre, mint a világ többi szervezete és cége együttvéve.
Dragon teherűrhajó indul novemberben Floridából, egy Falcon-9 rakétával. Az űrindítások 2024-es felfutása a SpaceX-nek volt köszönhető. (Kép: SpaceX)
A SpaceX 88-szor használt floridai helyszíneket (vagyis a NASA Kennedy Űrközpontjának 39A és az Amerikai Űrhaderő Cape Canaveral bázisának szomszédos 40-es startállását), 46-szor pedig a kaliforniai Vandenberg űrhaderő-támaszpont 4E starthelyét. Ez egyébként az összes floridai indítás (93 alkalom) mintegy 95%-a, a kaliforniai startok (47 alkalom) 98%-a volt. Az Amerika Egyesült Államok más szervezetei 2024-ben mindössze 20 orbitális indítást hajtottak végre, ezek oroszlánrészét a Rocket Lab Electron rakétájának Új-Zélandból végzett startjai (13) tették ki.
A nemzetek között másodikként Kína 68 startkísérlettel szerepel a 2024-es listán, éppen hogy megdöntve a 2023-ban felállított korábbi rekordot (67). Oroszország 17, Japán 7, India 5, Irán 4 startkísérlettel követi őket. Az Európai Űrügynökség 3, Észak-Korea 1 indítással zárja a listát. Nyilvánvaló, hogy az akut európai hordozórakéta-válság hatása 2024-ben is tovább tartott. A jövőre nézve ugyanakkor reményre ad okot az Ariane-6 bemutatkozása és a Vega-C sikeres visszatérése.
A 259 orbitális startkísérlet közül 6 végződött kudarccal. A japán Space One vállalat kisméretű hordozórakétája, a Kairos az első két, márciusi és decemberi kísérlete során sem bizonyult működőképesnek. Két kínai kereskedelmi hordozórakéta, a Hyperbola-1 és a Licsien-1 (Lijian-1, Kinetica-1) júliusban, illetve decemberben teljesített hibásan. Az egyetlen észak-koreai startkísérlet is kudarcba fulladt. Egy júliusi Starlink indítás során a SpaceX Falcon-9 rakétája elérte ugyan a Föld körüli pályát, de a második fokozat hibája miatt a műholdak túl alacsonyra jutottak ahhoz, hogy ott is maradjanak.
Gwynne Shotwell, a SpaceX elnök-vezérigazgatója decemberben azt mondta, hogy a vállalat 2025-ben 175–180 Falcon rakéta felbocsátását tervezi. A cég fel fogja pörgetni a Starshippel végzett kísérleteket is, beleértve az első valóban orbitális küldetéseket. A SpaceX reményei szerint hosszú távon a Starship használata sokkal gyorsabban növekedhet, mint a Falcon rakétacsalád tagjaié. A Starship hetedik – egyelőre még mindig szuborbitális – integrált tesztrepülésére rövidesen, talán már január 10-én sort keríthetnek. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Starlink, 2024. december
Kína 2024-es űréve
Reszursz-P5
A SpaceX-nek köszönhető a 2024-es startrekord (Space News)