A JPL január 30-án jelentette, hogy a Stardust űrszondát, miután sikeresen visszajuttatta a Földre mintahozó tartályát, hibernálták. A kapcsolatot - ha úgy adódik - ismét fel lehet majd venni vele.
Január 29-én sikeresen hibernálták a Stardust űrszondát - jelentette a Jet Propulsion Laboratory. Az űrszonda sikerrel teljesítette elsődleges feladatát, azaz a csillagközi anyagból és a Wild-2 üstökösből mintát hozott a Földre.
Az űrszondát működtető csapat sikeres küldetést teljesített, erre utal Tom Duxbury programirányító hasonlata is: "Digitális egyesek és nullák melódiájára ringattuk álomba az űrszondát." A parancssor kikapcsolta az űrszonda műszereit, néhány olyan nélkülözhetetlen rendszer kivételével, mint a napelemek és a tápegység, valamint a földi parancsokat fogadó antenna. Így arra is lehetőség mutatkozik, hogy akár évtizedek múlva újra aktiválják az anyaszondát. Bár a küldetés már eddig is teljes sikerrel zárult, nem zárják ki annak lehetőségét, hogy a jövőben újabb tudományos megfigyelésekkel gazdagítsa tudásunkat.
Az űrszonda jelenleg olyan Nap körüli pályán kering, melynek perihéliuma (napközel-pontja) kicsivel a Föld pályájánál beljebb, aféliuma pedig a Mars pályáján túl található. Az űrszonda legközelebb 2009. január 14-én halad el a Föld mellett, mintegy egymillió km-es távolságban. Kapcsolódó cikkek:
Földet ért a Stardust!
SZENZÁCIÓ! A Stardust sikeresen átrobogott az üstökös kómáján
Újabb kisbolygó-megközelítés