Az Európai Űrügynökség különböző programjaiban magyarországi delegáltak és tanácsadók képviselik a hazai vállalkozásokat, egyetemeket, kutatóhelyeket.
Az októberben Budapesten tartott ESA ipari napot követően fontosnak tartottuk bemutatni, merre fordulhatnak Magyarországon az ESA-projektekben részt venni szándékozók.
Magyarország 2015. novemberi ESA-csatlakozásakor a nemzeti fejlesztési miniszter felügyelte a magyar űrkutatást. Ez a feladat 2018-ban került át a külgazdasági és külügyminiszterhez. Ezt követően felállt a Külgazdasági és Külügyminisztérium Űrkutatásért és Űrtevékenységért Felelős Főosztálya, amely megkezdte a delegáció újjászervezését. Az ESA ipari napon már a magyar delegáció új tagjaival is megismerkedhettek a résztvevők. Új program indulásakor kikhez fordulhatunk, kikből is tevődik össze a magyar ESA-delegáció?
Az ESA vezető szerve az ESA Tanács, amely legalább háromévenként miniszteri szinten is ülésezik, rendkívüli esetben azonban más ügyben is szükséges a minisztereket összehívni. A Tanács alatt több, az ESA általános működését, a kötelező, elsősorban tudományos programokat és a tagállamok és az ESA pénzügyi-ipari kapcsolatait felügyelő testületek vannak. Ezek az Adminisztratív és Pénzügyi Bizottság (Administrative and Finance Committee, AFC), az Iparpolitikai Bizottság (Industrial Policy Committee, IPC), a Tudományos Programok Bizottsága (Science Programme Committee, SPC), a Nemzetközi Kapcsolatok Bizottsága (International Relations Committee, IRC) és a Biztonsági Bizottság (Security Committee, SEC).
Az ESA legtöbb programjában a tagállamok saját, önkéntes elhatározásukból vehetnek részt. A legtöbb programot külön-külön szakmai bizottságok felügyelik, illetve ezek hozzák meg a szakmai döntéseket, illetve nagyobb kérdésekben ezen a szinten születik döntés a Tanács elé terjesztésről. Ezek a programbizottságok az alábbiak: a Földmegfigyelési Programbizottság (PB-EO), a Hordozóeszközök Programbizottsága (PB-LAU), a Kozmikus Veszélyek Programbizottsága (PB-SSA), a Navigációs Programbizottság (PB-NAV), az Űrrepülési, Mikrogravitációs és Naprendszer-kutatási Programbizottság (PB-HME), valamint az Űrtávközlési Programbizottság (JCB).
Az egyes testületek túlnyomó többségében a szavazati jogot minisztériumi delegáltak gyakorolják, a pályázókkal a kapcsolatot a szakmai tanácsadók tartják. A magyar ESA-delegáció tagjai:
A delegáció tagjai készséggel állnak azon intézmények rendelkezésére, amelyek részt szeretnének venni konkrét ESA-projektben, s ennek mikéntjéről érdeklődnének. Egy-egy tanácsadóhoz adott esetben a területnek csak egy-egy, speciális programja tartozik. Ezért a pályázatokkal kapcsolatban, a delegáltakkal való kapcsolat felvételének kérdésében a KKM Űrkutatásért és Űrtevékenységért Felelős Főosztályán működő ESA Referatúrához lehet fordulni közvetlenül a ferenc.horvai@mfa.gov.hu címen, illetve a főosztály központi elérhetőségén: space@mfa.gov.hu. Kapcsolódó cikkek:
ESA ipari nap Budapesten
Az űrkutatás a Külügyben
Miniszteri biztos az űrkutatás élén
Magyar űrbejelentések
„Részvételetek a nagy horderejű küldetésben megalapozta a tekintélyeteket”
„Annak idején hiányzott a politikai akarat”
„Gyorsan meg fogjátok találni a helyeteket az ESA-ban”